Świat

Teatr dwóch aktorów

Co Trump zaoferuje Putinowi

Mural w Nowym Jorku. Mural w Nowym Jorku. Spencer Platt / Getty Images
Już w najbliższy poniedziałek w Helsinkach spotkają się Donald Trump i Władimir Putin. Być może dowiemy się tam, ile kosztuje Europa.
Ostatnie (i drugie w historii) spotkanie obu przywódców na konferencji państw regionu Azja-Pacyfik w Wietnamie, w listopadzie 2017 r.Wikipedia Ostatnie (i drugie w historii) spotkanie obu przywódców na konferencji państw regionu Azja-Pacyfik w Wietnamie, w listopadzie 2017 r.

Pewien świat zaczął się 43 lata temu w Helsinkach. I w przyszłym tygodniu, w tym samym mieście, ten świat może się skończyć. W 1975 r. 35 państw z obu stron żelaznej kurtyny podpisało tam niezwykły dokument, Wielką Kartę Pokoju. Z perspektywy coraz bardziej cynicznej dziś polityki postanowienia tej niewiążącej deklaracji, znanej również jako Akt Końcowy KBWE, wydają się naiwne. Nie przełożyły się również na praktykę w takim stopniu, jak oczekiwali jej autorzy.

Czego oczekiwali? Na deklarację składa się 10 zasad, z których najważniejsze to: równe traktowanie mniejszych i większych państw, odrzucenie siły jako instrumentu w polityce międzynarodowej, pokojowe rozstrzyganie sporów, nienaruszalność granic oraz poszanowanie podstawowych praw i wolności człowieka.

Polityka 28.2018 (3168) z dnia 10.07.2018; Świat; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Teatr dwóch aktorów"

Czytaj także

Ludzie i style

Związki romantyczne: zachowania, które wydają się normalne, a są toksyczne

Zdarza się, że mylimy zachowania, które są do zaakceptowania, z takimi, które stopniowo nasze związki wyniszczają.

Polityka.pl
13.05.2017