Co Trump zaoferuje Putinowi

Teatr dwóch aktorów
Już w najbliższy poniedziałek w Helsinkach spotkają się Donald Trump i Władimir Putin. Być może dowiemy się tam, ile kosztuje Europa.
Mural w Nowym Jorku.
Spencer Platt/Getty Images

Mural w Nowym Jorku.

Pewien świat zaczął się 43 lata temu w Helsinkach. I w przyszłym tygodniu, w tym samym mieście, ten świat może się skończyć. W 1975 r. 35 państw z obu stron żelaznej kurtyny podpisało tam niezwykły dokument, Wielką Kartę Pokoju. Z perspektywy coraz bardziej cynicznej dziś polityki postanowienia tej niewiążącej deklaracji, znanej również jako Akt Końcowy KBWE, wydają się naiwne. Nie przełożyły się również na praktykę w takim stopniu, jak oczekiwali jej autorzy.

Czego oczekiwali? Na deklarację składa się 10 zasad, z których najważniejsze to: równe traktowanie mniejszych i większych państw, odrzucenie siły jako instrumentu w polityce międzynarodowej, pokojowe rozstrzyganie sporów, nienaruszalność granic oraz poszanowanie podstawowych praw i wolności człowieka.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj