„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Ostatnie słowo w sprawie brexitu

Gdyby Brytyjczycy mieli otrzymać prawo do „ostatniego słowa” na temat brexitu, większość głosowałaby za pozostaniem w UE. Gdyby Brytyjczycy mieli otrzymać prawo do „ostatniego słowa” na temat brexitu, większość głosowałaby za pozostaniem w UE. Ed Everett / Flickr CC by 2.0
Gdyby teraz odbyło się referendum, wygraliby zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. I to wyraźnie: 59 proc. do 41.

To największe przesunięcie opinii publicznej od rzeczywistego referendum na ten temat z czerwca 2016 r. Wówczas zwolennicy wyjścia z UE wygrali stosunkiem 52:48 proc. Różnica czterech procent nie jest miażdżąca.

Najnowsze dane opracował renomowany niezależny ośrodek badania opinii społecznej NatCen we współpracy z grupą akademików z londyńskiego King’s College (inicjatywa „UK in a Changing Europe”), starając się przybliżyć szerszej publiczności temat relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Czytaj także: Wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Niepewność do ostatniej chwili

Do urn poszli ci, którzy nie wzięli udziału w referendum

Wyniki innych świeżych sondaży są podobne, choć przewaga zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii jest w nich mniejsza; średnio waha się w granicach 53–54 proc. za pozostaniem przeciwko 46 proc. za wyjściem. Eksperci zwracają też uwagę, że w sondażu NatCen wzięli udział ci obywatele brytyjscy, którzy nie pofatygowali się do urn dwa lata temu, a obecnie nabrali przekonania, że gdyby doszło do drugiego referendum, poszliby głosować i oddali głos za pozostaniem.

Obywatele chcą drugiego referendum bardziej niż rządzący

Tak czy inaczej zarysowała się podwójna tendencja: aby odbyło się referendum nad umową rozwodową między Brytanią a Unią. A gdyby obywatele mieli otrzymać prawo do „ostatniego słowa” na ten temat, większość głosowałaby za pozostaniem. Dwa lata, jakie minęły od referendum, wypełniły debaty i analizy, kryzysy polityczne w rządzie premier Theresy May i próby ich zażegnania. Wszystko to wpływa na opinię publiczną.

Obywatele są bardziej elastyczni niż rząd i oficjalna opozycja parlamentarna. Rząd odrzuca ideę drugiego referendum, lewicowa opozycja też jej nie popiera. Tymczasem to akurat wśród wyborców i działaczy Partii Pracy odnotowano największe przesunięcie w stronę „ostatniego słowa”. Natomiast 750 tys. obywateli podpisało petycję ogłoszoną w tej sprawie przez proeuropejski dziennik „The Independent”.

Czytaj także: Do brexitu muszą się przygotować wszystkie państwa członkowskie UE

Brexit miękki czy twardy

Aby zapowiadane na marzec 2019 r. formalne wyjście Wielkiej Brytanii z UE mogło stać się faktem, rozmowy na ten temat między Londynem a Brukselą powinny się zakończyć jakimś porozumieniem najpóźniej w grudniu. Wciąż istnieje szansa na rozwód cywilizowany. Biorąc pod uwagę miękki wynik referendum w 2016 r., a zarazem brak ochoty elit politycznych na drugie referendum, mniej szkodliwa dla Brytanii i Unii byłaby miękka opcja soft brexit.

Czytaj także: Jak się zmieni życie Brytyjczyków po opuszczeniu UE

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną