„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Świat

Drastyczna sprawa Kavanaugha. Kandydat do SN brzytwy się chwyta

Czym Brett Kavanaugh zaskarbił sobie sympatię Donalda Trumpa? Czym Brett Kavanaugh zaskarbił sobie sympatię Donalda Trumpa? The White House / Wikipedia
Czy prezydent Donald Trump zdoła wprowadzić swego kandydata do Sądu Najwyższego? Tym pytaniem żyją dziś media i politycy w USA.

W systemie amerykańskim Sąd Najwyższy ma ostatnie słowo w sprawach o fundamentalnym znaczeniu dla całego państwa i społeczeństwa. Podejmuje decyzje odnoszące się do prawa federalnego, np. w kwestii aborcji czy małżeństw homoseksualnych. Wejście kandydata popieranego przez ultrakonserwatywnego prezydenta dałoby w dziewięcioosobowym Sądzie przewagę prawniczym konserwatystom. To z kolei mogłoby politycznie i propagandowo pomóc republikańskiej prawicy. Dlatego wokół kandydatury Bretta Kavanaugha rozgorzał spór elektryzujący nie tylko klasę polityczną, ale i zwykłych zjadaczy hamburgerów.

Czytaj także: Prezydent USA kontra sądy

Czym Kavanaugh zaskarbił sobie sympatię Trumpa

Początkowo przewidywano, że Trump dopnie swego bez większych problemów. Kavanaugh ma za sobą 12 lat orzekania w federalnym sądzie okręgowym. Prześwietlono jego decyzje. Naraził się radykalnym antyaborcjonistom. Zarazem jednak poparł pomysł, by nie wytaczać postępowań sądowych przeciwko urzędującym prezydentom.

To musiało zaskarbić mu sympatię Trumpa, bo niezależny prokurator wziął pod lupę powiązania ludzi z jego otoczenia z Rosjanami w kontekście kampanii wyborczej zakończonej jego zwycięstwem nad Hillary Clinton, pretendentką do prezydentury z ramienia Partii Demokratycznej.

Aż przyszedł moment, w którym sprawa uległa dramatycznej zmianie. Niemal na ostatnim etapie procedury powołania Kavanaugha na dożywotnie stanowisko sędziego Sądu Najwyższego dwie kobiety wystąpiły pod nazwiskiem z publicznym oskarżeniem kandydata o niedopuszczalne zachowania seksualne. Mówi się już o trzeciej. Do wiadomości publicznej przeniknęły drastyczne szczegóły. A w Stanach nie słabnie przecież kobiecy ruch protestu pod hasłem #MeToo.

Kavanugh chwyta się brzytwy

Kobiety gotowe są zeznawać na ten temat przed Senatem, który ma zatwierdzić kandydaturę Kavanugha. Ten zaprzecza zarzutom, ale poszedł wraz z żoną do telewizji, by dać im odpór, co jest rzeczą bez precedensu w przypadku kandydata na sędziego SN. Odebrano to jako sygnał, że tonący Kavanugh chwyta się brzytwy.

Zarzuty dotyczą wydarzeń sprzed wielu lat. Obrońcy Kavanaugha wykorzystują to do dyskredytacji zarzutów. Uważają, że to rozpaczliwa próba opozycji, która rozdęła sprawę na potrzebę wyborów parlamentarnych wyznaczonych na 6 listopada. Sęk w tym, że rewelacji nie zlekceważyło kilku senatorów republikańskich, a przewaga republikanów w Senacie nad demokratami wynosi zaledwie dwa głosy, więc zatwierdzenie Kavanugha, choć prawdopodobne, nie jest pewne.

Gdyby ostatecznie do niego doszło, byłoby to ciosem wyborczym w obóz Trumpa, a opozycja demokratyczna zyskałaby dodatkowe paliwo w końcówce kampanii, przedstawiając republikanów jako partię białych podstarzałych mężczyzn traktujących bezbronne kobiety jak seksualne niewolnice.

Czytaj także: Sąd Najwyższy USA – klub tajemniczych celebrytów

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Klasyki Polityki

Jak w Warszawie ustanawiano seksualny rekord Polski

Pierwszy seksualny rekord świata został ustanowiony w Stanach Zjednoczonych. Inny padł nad Wisłą.

Wojciech Markiewicz
14.08.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną