Świat

Sąd nad Trumpem

Prezydent USA kontra sądy

Lotnisko San Francisco, członkowie jemeńskiej rodziny Emana czekają na jego przyjazd wraz z ojcem. Obu zatrzymał na lotnisku prezydencki dekret o imigrantach. Lotnisko San Francisco, członkowie jemeńskiej rodziny Emana czekają na jego przyjazd wraz z ojcem. Obu zatrzymał na lotnisku prezydencki dekret o imigrantach. Kate Munsch/Reuters / Forum
Prowincjonalny amerykański sąd zawiesił dekret najpotężniejszego człowieka świata. To dowód na to, że Stany Zjednoczone są wciąż liberalną demokracją. Jedną z ostatnich.
Czy werbalne ataki Trumpa na sądy to sygnał, że nie będzie się z nimi liczył?Gage Skidmore/Wikipedia Czy werbalne ataki Trumpa na sądy to sygnał, że nie będzie się z nimi liczył?

Dekret Donalda Trumpa o zakazie wjazdu dla imigrantów i uchodźców z siedmiu, głównie muzułmańskich państw wywołał burzę protestów w USA i na całym świecie, gdzie uznano, że sprowadza się do dyskryminacji religijnej. Już nazajutrz po jego ogłoszeniu został zaskarżony do sądów przez indywidualnych podróżnych z Iraku, Iranu, Syrii, Libii, Jemenu, Somalii i Sudanu, którzy mieli karty stałego pobytu albo inne dokumenty dowodzące bezzasadności niewpuszczenia ich do USA.

Polityka 7.2017 (3098) z dnia 14.02.2017; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Sąd nad Trumpem"

Warte przeczytania

Czytaj także

Ludzie i style

Drapacze chmur, które zmienią oblicze Nowego Jorku

W 2020 r. na Manhattanie zostaną oddane do użytku dwa rekordowo wysokie wieżowce. Już dominują nad panoramą miasta. A stoją przy tej samej ulicy.

Aleksander Świeszewski
25.01.2020