Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Samba na bombie

Jair Bolsonaro: Brazylia ostro na prawo

Jair Bolsonaro Jair Bolsonaro Ricardo Moraes/Reuters / Forum
Jair Bolsonaro był przez lata postacią ekscentryczną i marginesową, znaną głównie ze skandalicznych wypowiedzi. Aż w końcu w Brazylii, zmęczonej kryzysem i rozczarowanej korupcją, przyszedł czas na prezydenta takiego jak on.
Na rasistę, homofoba i seksistę Bolsonara zagłosowała jedna czwarta czarnoskórych, jedna trzecia osób LGBT i połowa kobiet.Cris Faga/NurPhoto/Getty Images Na rasistę, homofoba i seksistę Bolsonara zagłosowała jedna czwarta czarnoskórych, jedna trzecia osób LGBT i połowa kobiet.

Wypowiedzi 63-letniego Bolsonara pełne są nienawiści do przeciwników, pogardy dla Innego – ze względu na kolor skóry, płeć, orientację seksualną czy status ekonomiczny. A nadto zawierają pochwałę przemocy i zapowiedzi zniszczenia politycznych rywali. Bolsonaro, emerytowany kapitan wojska, od 28 lat kongresmen, piewca wojskowej dyktatury z lat 1964–85, która powinna – jego zdaniem – zabić więcej oponentów, niż zabiła, wygrał II turę wyborów prezydenckich i za dwa miesiące obejmie rządy w największym kraju Ameryki Łacińskiej.

Polityka 45.2018 (3185) z dnia 06.11.2018; Świat; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Samba na bombie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >