Świat

W okopach

Donbaski impas

Ukraiński spotter, czyli żołnierz współpracujący ze snajperem. Marjinka, ostatnie miasto kontrolowane przez Ukrainę na granicy z Doniecką Republika Ludową. Ukraiński spotter, czyli żołnierz współpracujący ze snajperem. Marjinka, ostatnie miasto kontrolowane przez Ukrainę na granicy z Doniecką Republika Ludową. Dmitri Beliakov/Polaris / EAST NEWS
Kijów stał się zakładnikiem wojny w Donbasie. Nie może jej ani wygrać, ani na dobre przegrać. Jej trwanie to najlepszy z możliwych dziś wariantów.
Ukraina do obrony przed Rosją tylko lądowo ma tyle kilometrów, ile łącznie wynosi długość granicy Polski. I czuje się otoczona.Dmitri Beliakov/Polaris/EAST NEWS Ukraina do obrony przed Rosją tylko lądowo ma tyle kilometrów, ile łącznie wynosi długość granicy Polski. I czuje się otoczona.

Ukraiński oddział na froncie przy Awdijiwce, kilka kilometrów od gruzów donieckiego lotniska. Stacjonują tu od wielu miesięcy. Każdy z żołnierzy dostaje w przeliczeniu nieco ponad 2 tys. zł miesięcznie. Ich koledzy z bazy oddalonej od frontu – niespełna 1 tys. Żyją w bebechach zabudowań kopalnianych, w tym, czego grasujący tu kilka lat temu front nie zmiótł z powierzchni ziemi.

Nie mogą nacierać, choć wielu by chciało. Ale rozkaz od dawna niezmienny: utrzymać pozycję, nie dać się sprowokować.

Polityka 46.2018 (3186) z dnia 13.11.2018; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "W okopach"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021