Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Wyspiarze z przymusu

Dania chce wysyłać imigrantów na wyspę

Wyspa Lindholm Wyspa Lindholm Mads Claus Rasmussen / Forum
Bałtycka wysepka Lindholm była miejscem izolacji chorych zwierząt, teraz ma być miejscem izolacji ludzi. Ale nie więzieniem, jak podkreślają duńskie władze. Czyżby?

Duńska minister do spraw imigracji Inger Støjberg nie pozostawia miejsca na złudzenia. Rząd zamierza wysłać na wyspę osoby, które nie są w Danii mile widziane i nie mogą liczyć na azyl, a zarazem z powodów proceduralnych nie mogą być deportowane do krajów, skąd przybyły. Bałtycka wysepka Lindholm była miejscem izolacji chorych zwierząt, teraz ma być miejscem izolacji ludzi. Ale nie więzieniem – podkreślają duńskie władze.

Czytaj także: Dania wprowadza ostre prawo wobec imigrantów

Atmosfera niechętna imigrantom: w Europie, USA, Australii

Brzmi to słabo zarówno dla około setki wyspiarzy z przymusu, jak i dla działaczy praw człowieka i organizacji społecznych pomagających imigrantom. Małe są jednak szanse, aby rząd wycofał się z tego pomysłu. Niechętna imigrantom atmosfera panuje dziś nie tylko w krajach skandynawskich, jeszcze niedawno stawianych za wzór otwartości, ale prawie w całej Europie, USA i Australii. Ma ona przełożenie na dobre wyniki wyborcze partii i polityków antyimigranckich.

Wyspa dla imigrantów w zamian za poparcie dla projektu budżetu

Również w Danii pomysł wyspy dla niechcianych imigrantów ma poparcie takiej partii i rząd go z nią uzgodnił w zamian za głosy jej deputowanych w parlamencie na rzecz projektu budżetu państwa. Owa Duńska Partia Ludowa nie kryje, że tę grupę imigrantów traktuje jako element niebezpieczny, podejrzany i przestępczy.

Dlatego zaznacza, że najlepiej będzie, jeśli imigranci będą wyspę opuszczali jak najrzadziej, a na wszelki wypadek zmniejszy się liczbę kursów promu łączącego wyspę z lądem i urządzi się tam też dla nich areszt i umieści siły porządkowe. Mimo deklaracji rządowych więzienie dla imigrantów nie jest więc wykluczone.

Czytaj także: Duński premier nie chce uchodźców

„Niechciane utrapienie” dla zwykłych Duńczyków

Bulwersująca sprawa zsyłki na wyspę nie jest przesądzona. Parlament duński ma nad nią jeszcze debatować. Jeśli propozycję zaakceptuje, Dania będzie kolejnym przykładem zaostrzania polityki imigracyjnej w państwach Unii Europejskiej.

Pani Støjberg napisała na Facebooku, że niechciani imigranci nie powinni być utrapieniem dla zwykłych Duńczyków. Tyle że wśród nich też znajdziemy ludzi na bakier z prawem. Czy zgodziłaby się wraz ze swoim rządem, by tych obywateli duńskich izolować od społeczeństwa na wyspie Lindholm, bo są „niechcianym utrapieniem”?

Czytaj także: Szwedzka telewizja manipuluje danymi w sprawie imigrantów

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Za jakie grzechy? O co proboszcz procesuje się z parafianami

Ki diabeł?! – pomyślała pani sołtyska, gdy dostała wezwanie na komisariat. Wnet się jednak okazało, że żaden diabeł, tylko ksiądz postanowił ścigać parafian na drodze prawnej.

Zbigniew Borek
04.07.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną