Świat

Cena równości

Francja: bunt ludu

Protest „żółtych kamizelek”, Paryż, Pola Elizejskie. Protest „żółtych kamizelek”, Paryż, Pola Elizejskie. Mehdi Taamallah/NurPhoto / Getty Images
Prezydent Macron ustąpił przed buntem żółtych kamizelek. Nawet racjonalna, kartezjańska Francja musi słuchać „większości ludu”, choć to sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem.
Protestujący domagają się ustąpienia prezydenta Macrona.Benoit Tessier/Reuters/Forum Protestujący domagają się ustąpienia prezydenta Macrona.

Czy będę mógł reformować? – od takiego pytania zaczął swą karierę w rządzie Emmanuel Macron, któremu poprzedni prezydent zaproponował stanowisko ministra gospodarki, przemysłu i informatyki. Jako kandydat na prezydenta też upierał się przy reformach, których Francja naprawdę potrzebuje: podatki rosną, a mimo to dług publiczny się pogłębia, nie spada za to bezrobocie. Młody prezydent zrobił już wiele: uelastycznił kodeks pracy, zredukował deficyt budżetowy, ruszył „świętą krowę” kolei państwowych, zmieniając bardzo uprzywilejowany status kolejarza – lista jest długa.

Polityka 50.2018 (3190) z dnia 11.12.2018; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Cena równości"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021