Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Unia Europejska walczy z plastikiem. Są nowe przepisy

Z rynku znikną m.in. plastikowe słomki. Z rynku znikną m.in. plastikowe słomki. Marco Verch / Flickr CC by 2.0
Z rynku najszybciej znikną jednorazowe sztućce, talerzyki, słomki, styropianowe kubki i opakowania na żywność. Ale to nie koniec zmian, których pozytywne skutki odczujemy wszyscy. Rozmawiamy z uczestnikiem negocjacji w tej sprawie.

Dobra wiadomość na koniec roku. Unia Europejska ustaliła zasady walki z tymi jednorazowymi przedmiotami wykonanymi z plastiku, które mają wielorazowe alternatywy. O znaczeniu przyjętych regulacji mówi Piotr Barczak z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska. To zrzeszenie 150 organizacji chroniących środowisko naturalne Europy, które jako strona społeczna uczestniczy w stanowieniu europejskiego prawa.

JĘDRZEJ WINIECKI: Jest się z czego cieszyć?
PIOTR BARCZAK:O tak, nowe przepisy ograniczą zanieczyszczenie środowiska plastikiem. Poprawią system europejskiego recyklingu. Od 2021 r. koniec czeka jednorazowe sztućce, talerzyki i słomki. Z rynku zostaną wycofane styropianowe kubki i opakowania na żywność. Kłopot z nimi taki, że nawet jeśli uda się je selektywnie zebrać, najczęściej trafiają do spalarni, bo są poważnym wyzwaniem dla recyklerów, podmiotów odzyskujących surowce. Zakaz obejmie także tzw. plastiki oksodegradowalne, swego czasu promowane, które też się jedynie rozpadają, zamiast się kompostować. Niebawem wdrożony zostanie także powszechny system kaucyjny na plastikowe butelki. Bez niego nie da się osiągnąć selektywnej zbiórki plastikowych butelek na poziomie 77 proc. w 2025 r. i 90 proc. w 2029 r., a to właśnie zostało ustalone podczas negocjacji treści dyrektywy.

Najpóźniej do 2025 r. każda butelka plastikowa będzie wyprodukowana z udziałem minimum 25 proc.

Reklama