Świat

Nowy układ warszawski

O Iranie w Warszawie

Izraelskie dziewczynki piszą wiadomości na pociskach dla wrogów Izraela. Izraelskie dziewczynki piszą wiadomości na pociskach dla wrogów Izraela. Pavel Wolberg/EPA / PAP
W środę w stolicy Polski rozpoczyna się międzynarodowa konferencja, której skutkiem może być nie deklarowany „pokój na Bliskim Wschodzie”, ale wojna.
Trump i sekretarz stanu USA Mike Pompeo (na fot. w Kairze) chcą wycofać Amerykę z Bliskiego Wschodu i oprzeć regionalny system bezpieczeństwa na dwóch sojusznikach Ameryki: Izraelu i Arabii Saudyjskiej, wspieranej przez pomniejsze kraje sunnickie.Andrew Caballero-Reynolds/Pool/Reuters/Forum Trump i sekretarz stanu USA Mike Pompeo (na fot. w Kairze) chcą wycofać Amerykę z Bliskiego Wschodu i oprzeć regionalny system bezpieczeństwa na dwóch sojusznikach Ameryki: Izraelu i Arabii Saudyjskiej, wspieranej przez pomniejsze kraje sunnickie.

Efekt jojo – tak w literaturze przedmiotu nazywa się coraz częściej to, co Amerykanie robią na Bliskim Wschodzie. Bez względu na motywacje i afiliacje polityczne kolejnych gospodarzy Białego Domu. Amerykanie orientują się w pewnym momencie, że jest ich za dużo w regionie, co bardzo wiele kosztuje i niewiele z tego wynika. Następuje otrzeźwienie i dieta. Zostawiają nieliczne przyczółki i wracają do domu. A region, nieprzygotowany na samodzielność, szybko popada w anarchię. I muszą wracać…

Barack Obama postanowił zakończyć interwencję w Iraku i „rebalansował” Amerykę w stronę Azji w 2012 r.

Polityka 7.2019 (3198) z dnia 12.02.2019; Świat; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowy układ warszawski"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019