Świat

Nowy układ warszawski

O Iranie w Warszawie

Izraelskie dziewczynki piszą wiadomości na pociskach dla wrogów Izraela. Izraelskie dziewczynki piszą wiadomości na pociskach dla wrogów Izraela. Pavel Wolberg/EPA / PAP
W środę w stolicy Polski rozpoczyna się międzynarodowa konferencja, której skutkiem może być nie deklarowany „pokój na Bliskim Wschodzie”, ale wojna.
Trump i sekretarz stanu USA Mike Pompeo (na fot. w Kairze) chcą wycofać Amerykę z Bliskiego Wschodu i oprzeć regionalny system bezpieczeństwa na dwóch sojusznikach Ameryki: Izraelu i Arabii Saudyjskiej, wspieranej przez pomniejsze kraje sunnickie.Andrew Caballero-Reynolds/Pool/Reuters/Forum Trump i sekretarz stanu USA Mike Pompeo (na fot. w Kairze) chcą wycofać Amerykę z Bliskiego Wschodu i oprzeć regionalny system bezpieczeństwa na dwóch sojusznikach Ameryki: Izraelu i Arabii Saudyjskiej, wspieranej przez pomniejsze kraje sunnickie.

Efekt jojo – tak w literaturze przedmiotu nazywa się coraz częściej to, co Amerykanie robią na Bliskim Wschodzie. Bez względu na motywacje i afiliacje polityczne kolejnych gospodarzy Białego Domu. Amerykanie orientują się w pewnym momencie, że jest ich za dużo w regionie, co bardzo wiele kosztuje i niewiele z tego wynika. Następuje otrzeźwienie i dieta. Zostawiają nieliczne przyczółki i wracają do domu. A region, nieprzygotowany na samodzielność, szybko popada w anarchię. I muszą wracać…

Barack Obama postanowił zakończyć interwencję w Iraku i „rebalansował” Amerykę w stronę Azji w 2012 r.

Polityka 7.2019 (3198) z dnia 12.02.2019; Świat; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowy układ warszawski"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021