Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Odmowa azylu z biblijnym uzasadnieniem

Wnioskujący o azyl nie musi znać na pamięć Biblii ani długiej historii jej interpretacji. Wnioskujący o azyl nie musi znać na pamięć Biblii ani długiej historii jej interpretacji. Kiwihug / Unsplash
Irańczyk, który przeszedł na chrześcijaństwo (za co grozi śmierć), złożył wniosek o azyl w Wielkiej Brytanii. Urzędnik MSW udzielił mu kuriozalnej odmowy, powołując się na Biblię.

Brytyjskie władze imigracyjne odrzuciły wniosek o azyl obywatela irańskiego, który przeszedł na chrześcijaństwo, za co muzułmaninowi grozi śmierć. Irańczyk pozostaje anonimowy. Podanie złożył trzy lata temu, ma adwokata, który w jego imieniu kontaktuje się z mediami.

Czytaj także: Polacy coraz częściej przechodzą na islam

Urzędnik sprawdza ze znajomości Biblii

Z relacji „New York Timesa” wynika, że urzędnik brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Home Office) z wydziału imigracyjnego wdał się w polemikę religioznawczą z Irańczykiem. Napisał on w podaniu, że przeszedł na chrześcijaństwo, bo jest religią pokojową (praceful). Urzędnik w uzasadnieniu odmowy podał cytaty z Biblii, m.in. słowa Jezusa, że nie przyszedł „nieść pokoju, lecz miecz” (Ewangelia według św. Mateusza, rozdział 10., wers 34.).

Sens argumentu urzędnika jest niejasny, a w istocie argument jest bez sensu. Wnioskodawca nie musi znać na pamięć Biblii ani długiej historii jej interpretacji. Rzeczą urzędnika nie jest wdawać się w dywagacje wykazujące, że konwertyta dał się nabić w butelkę, bo chrześcijaństwo jest tak samo pokojowe jak islam. Rzeczą urzędnika jest rozpatrzyć wniosek o azyl w świetle przepisów prawa i faktów przedstawionych w podaniu.

Brytyjskie MSW: nadgorliwość i niekompetencja

Odmowa azylu z przywołaniem cytatów biblijnych jest kuriozalna i zachęca do złośliwości pod adresem ministerstwa zatrudniającego tego urzędnika religioznawcę. Czyżby chciał nawrócić konwertytę ponownie na islam i ocalić go przed karą za jego porzucenie? Nawet jeśli tak było, to też byłoby to przekroczeniem kompetencji. Nie chodzi przecież o religioznawczy pojedynek: która religia jest bardziej pokojowa, chrześcijaństwo czy islam, ale o wydanie sprawiedliwej decyzji w konkretnej sprawie konkretnego człowieka.

W tym duchu zareagował biskup anglikański Paul Butler, który napisał w oświadczeniu, że cytować Biblię jako dowód, że chrześcijaństwo jest religią przemocy, to tak jakby stwierdzić, że rządowy raport o skutkach zmiany klimatu jest orędowaniem za suszą i powodziami. Tak czy inaczej – żałosna wpadka niekompetencji lub nadgorliwości.

Czytaj także: W Niemczech są wspólne lekcje religii dla chrześcijan i muzułmanów. Jak to możliwe?

Spada liczba azylów dla imigrantów w Wielkiej Brytanii

Warto zaznaczyć, że brytyjskie MSW (od 2018 r. szefem jest syn imigranta z Pakistanu, konserwatysta Sajid Javid) ma ostatnio złą passę, jeśli chodzi o sprawy imigracji i azylów. Najpierw kontrowersję wywołała próba wydalenia z Wielkiej Brytanii niektórych przybyszy z Karaibów, przebywających na Wyspach od dziesięcioleci, mylnie uznanych przez MSW za „nieudokumentowanych imigrantów”. W ostatnim roku liczba przyznanych azylów spadła aż o 26 proc., ale 39 proc. tych odmów została zdyskwalifikowana przez sąd odwoławczy. Wiele wskazuje na to, że i sprawa Irańczyka zakończy się dla niego pomyślnie, bo MSW cofnęło odmowę i zapowiedziało ponowne rozpatrzenie wniosku konwertyty na chrześcijaństwo, którego urzędnik postanowił wyedukować religijnie.

Czytaj także: Coraz więcej młodych niewierzących

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Historia

Mleczaki króla Karola, dżuma, inkwizycja. Średniowiecze odsłania swoje tajemnice

Ludzie średniowiecza mają w sobie element tajemnicy, ponieważ znajdują się w pół drogi między tym, co dla nas znajome, a tym, co niedostępne – uważa Dan Jones, autor książki „Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”.

Tomasz Targański
23.05.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną