„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Efekt wnuków

Niemieckie rodziny przemysłowe rozliczają się z przeszłością

Niemiecki przemysłowiec Friedrich Flick podczas procesu w Norymberdze. Niemiecki przemysłowiec Friedrich Flick podczas procesu w Norymberdze. Keystone / Getty Images
Kolejne niemieckie rodziny przemysłowe otwierają archiwa i zapraszają historyków. Przyznanie się do wojennej współpracy z nazistami jest już dziś w dobrym tonie.
Albert Reimann senior kierował znaną do dzisiaj firmą w czasie wojny.AN Albert Reimann senior kierował znaną do dzisiaj firmą w czasie wojny.

Nagłówek nie pozostawia wątpliwości, że odbiorcą listu jest szef SS Heinrich Himmler. Nadawca to Albert Reimann junior, który wraz z ojcem prowadzi w Ludwigshafen zakłady chemiczne Joh. A. Benckiser GmbH.

„Jesteśmy ponadstuletnim, czysto aryjskim przedsiębiorstwem rodzinnym – zachwala firmę Reimann junior. – Właściciele (…) są bezwarunkowymi zwolennikami nauki rasowej. Nazwa naszej firmy i zwłaszcza fakt naszego nastawienia przeciwko żydostwu powinny być Panu znane z wcześniejszej korespondencji”.

Polityka 16.2019 (3207) z dnia 16.04.2019; Świat; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Efekt wnuków"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021