„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Zbliżacz serc

Od cesarza do cesarza

Przy okazji święta sakury, czyli czasu kwitnących wiśni, powstał poemat poetycki, z którego teraz zaczerpnięto nazwę ery Reiwa. Przy okazji święta sakury, czyli czasu kwitnących wiśni, powstał poemat poetycki, z którego teraz zaczerpnięto nazwę ery Reiwa. Kyodo News / Getty Images
W Japonii, jednym z najbardziej nowoczesnych państw świata, ludzie wciąż odmierzają czas erami cesarzy. I właśnie zmieniają kalendarze.
Cesarz Akihito podczas jednego z ostatnich przemówień. Tu przemawia do narodu z okazji swoich urodzin. 2018 r.TAKA@P.P.R.S/Wikipedia Cesarz Akihito podczas jednego z ostatnich przemówień. Tu przemawia do narodu z okazji swoich urodzin. 2018 r.

Na własną prośbę 30 kwietnia abdykuje 85-letni Akihito. Następnego dnia na tron wstąpi jego syn Naruhito, lat 59. Zmiana jest oczywiście ustrojowa, bo cesarz ma obowiązki głowy państwa, choć nie takie jak królowa brytyjska. Zmiana jest też psychologiczna, skoro dla każdego urodzonego po 1989 r. Akihito był od zawsze. Nawet za życia licznych japońskich stulatków Naruhito będzie dopiero czwartym cesarzem albo góra piątym.

Są też konsekwencje bardziej praktyczne, odczuwalne w codziennym życiu zwykłych Japończyków, także młodych, niespecjalnie interesujących się skostniałą instytucją.

Polityka 17/18.2019 (3208) z dnia 23.04.2019; Świat; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Zbliżacz serc"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
01.11.2020