Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Sri Lanka: W eksplozjach w kościołach i hotelach zginęło 207 osób

To największe ataki w tym azjatyckim kraju od czasów zakończenia wojny domowej w 2009 r. To największe ataki w tym azjatyckim kraju od czasów zakończenia wojny domowej w 2009 r. Forum
Terroryści zaatakowali w sześciu miejscach, a po kilku godzinach uderzyli jeszcze dwa razy.

Do pierwszych sześciu eksplozji doszło prawie jednocześnie w trzech kościołach i trzech hotelach. W Kolombo, stolicy kraju, wybuchy miały miejsce w kościele św. Antoniego oraz luksusowych hotelach, w tym w Cinnamon Grand Colombo, położonym niedaleko oficjalnej rezydencji premiera. Pozostałe ataki przeprowadzono w kościele św. Sebastiana w Migamuwie i w świątyni znajdującej się na wyspie Madakalapuwie. Po kilku godzinach kolejny wybuch miał miejsce w hotelu w mieście Dehiwala, pod Kolombo, niedaleko zoo. Do ósmej eksplozji doszło w Kolombo, doprowadził do niej zamachowiec samobójca.

Bilans ofiar może wzrosnąć

Według agencji Associated Press zginęło 207 osób. Wśród zabitych jest co najmniej 35 cudzoziemców, w tym jedna osoba posiadająca polskie obywatelstwo. Liczbę rannych szacuje się na ok. 450 osób. Wielu z nich jest w stanie krytycznym.

Lankijski rząd zdecydował o zablokowaniu wszystkich platform sieci społecznościowych, „aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nieprawdziwych i fałszywych informacji” na temat ataków. W życie weszła godzina policyjna, wprowadzona „do odwołania”.

Czytaj także: Prezydent Sri Lanki zdymisjonował premiera

„Zdecydowanie potępiam dzisiejsze tchórzliwe ataki na nasz naród. Apeluję do Lankijczyków, aby byli zjednoczeni i silni w tym tragicznym czasie” – napisał na Twitterze premier Ranil Wickremesinghe. Zwołał już nadzwyczajne posiedzenie rządu.

Niedzielne ataki są największymi w tym azjatyckim kraju od czasów zakończenia wojny domowej w 2009 r.

Sri Lanka jest krajem w większości buddyjskim, a liczbę katolików w tym 21-mln kraju szacuje się na ok. 1,2 mln ludzi. Według danych z 2012 r. ok. 70 proc. mieszkańców to buddyści, 12,6 proc. stanowią hinduiści, 9,7 proc. – muzułmanie, a chrześcijanie – 7,6 proc.

Czytaj także: Chiny znalazły skuteczny sposób na uzależnienie od siebie słabych państw

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną