Świat

Sri Lanka: W eksplozjach w kościołach i hotelach zginęło 207 osób

To największe ataki w tym azjatyckim kraju od czasów zakończenia wojny domowej w 2009 r. To największe ataki w tym azjatyckim kraju od czasów zakończenia wojny domowej w 2009 r. Forum
Terroryści zaatakowali w sześciu miejscach, a po kilku godzinach uderzyli jeszcze dwa razy.

Do pierwszych sześciu eksplozji doszło prawie jednocześnie w trzech kościołach i trzech hotelach. W Kolombo, stolicy kraju, wybuchy miały miejsce w kościele św. Antoniego oraz luksusowych hotelach, w tym w Cinnamon Grand Colombo, położonym niedaleko oficjalnej rezydencji premiera. Pozostałe ataki przeprowadzono w kościele św. Sebastiana w Migamuwie i w świątyni znajdującej się na wyspie Madakalapuwie. Po kilku godzinach kolejny wybuch miał miejsce w hotelu w mieście Dehiwala, pod Kolombo, niedaleko zoo. Do ósmej eksplozji doszło w Kolombo, doprowadził do niej zamachowiec samobójca.

Bilans ofiar może wzrosnąć

Według agencji Associated Press zginęło 207 osób. Wśród zabitych jest co najmniej 35 cudzoziemców, w tym jedna osoba posiadająca polskie obywatelstwo. Liczbę rannych szacuje się na ok. 450 osób. Wielu z nich jest w stanie krytycznym.

Lankijski rząd zdecydował o zablokowaniu wszystkich platform sieci społecznościowych, „aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nieprawdziwych i fałszywych informacji” na temat ataków. W życie weszła godzina policyjna, wprowadzona „do odwołania”.

Czytaj także: Prezydent Sri Lanki zdymisjonował premiera

„Zdecydowanie potępiam dzisiejsze tchórzliwe ataki na nasz naród. Apeluję do Lankijczyków, aby byli zjednoczeni i silni w tym tragicznym czasie” – napisał na Twitterze premier Ranil Wickremesinghe. Zwołał już nadzwyczajne posiedzenie rządu.

Niedzielne ataki są największymi w tym azjatyckim kraju od czasów zakończenia wojny domowej w 2009 r.

Sri Lanka jest krajem w większości buddyjskim, a liczbę katolików w tym 21-mln kraju szacuje się na ok. 1,2 mln ludzi. Według danych z 2012 r. ok. 70 proc. mieszkańców to buddyści, 12,6 proc. stanowią hinduiści, 9,7 proc. – muzułmanie, a chrześcijanie – 7,6 proc.

Czytaj także: Chiny znalazły skuteczny sposób na uzależnienie od siebie słabych państw

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną