Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Wolni! Laureaci Pulitzera wyszli z więzienia

Dziennikarze Wa Lone i Kyaw Soe Oo wyszli z więzienia. Dziennikarze Wa Lone i Kyaw Soe Oo wyszli z więzienia. Ann Wang/Reuters / Forum
Tym razem się udało. Dwóch dziennikarzy agencji Reutera wyszło na wolność. Birmańczycy Wa Lone i Kyaw Soe Oo stracili 511 dni swej wolności osobistej i zawodowej. Radość.

Reporterzy w ogóle nie powinni siedzieć, a sprawa prześladowań społeczności Rohingya, którą się zajęli i za którą poszli siedzieć, powinna być podjęta przez władze Mjanmy od razu, gdy wybuchła i gdy dziennikarze zaczęli ją relacjonować. Zamiast sadzać „sygnalistów” do więzienia i fabrykować materiał pseudodowodowy przeciw nim, powinny próbować rozwiązać kryzys pokojowo i we współpracy międzynarodowej.

Kampania na rzecz uwolnienia dziennikarzy

Formalnie zostali zwolnieni na mocy amnestii podpisanej przez szefa państwa, ale w istocie pomogła im walnie międzynarodowa kampania wielu organizacji dziennikarskich i innych zajmujących się obroną praw człowieka, w tym więźniów politycznych. Pomogły też apele znanych osób, w tym szefa ONZ António Guterresa i dyplomatów zachodnich.

Są sygnały, że tym razem także pani Aung San Suu Kyi zachowała się przyzwoicie i poparła ułaskawienie dwóch dzielnych dziennikarzy, którzy robili swoje, a nie spiskowali przeciwko interesom Mjamny. Nacjonalistom to trudno zrozumieć, ale tym razem zrobili krok w tył, prawdopodobnie z tych samych nacjonalistycznych powodów: aby uwięzienie zeszło z agendy mediów światowych.

Drastyczna sprawa prześladowań i czystki etnicznej na muzułmanach ze społeczności Rohingya faktycznie nie przynosi chwały Birmie. Tym bardziej nie przynosi jej śledztwo, za które dziennikarze Reutera zapłacili wyrokiem siedmiu lat więzienia. Chodzi o pozaprawną egzekucję dziesięciu mężczyzn i chłopców Rohingya w ramach oficjalnie antyterrorystycznej operacji birmańskich sił bezpieczeństwa.

Czytaj także: Aung San Suu Kyi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, powinna tę nagrodę stracić

Sprawa godzi w wizerunek buddyzmu

Nie przynosi również chwały udział w prześladowaniach tej mniejszości mnichów buddyjskich. Oczywiście nie może być mowy o zbiorowej odpowiedzialności kleru, ale sprawa położyła się cieniem na wizerunku buddyzmu w Mjanmie.

Ciekawe, że dziennikarz Kyaw Soe Oo sam pochodzi z rodziny buddyjskiej, a jednak ani jego religia, ani etniczne pochodzenie nie popchnęły go w stronę rodaków popierających politykę władz.

Dwaj dziennikarze Reutera stali się twarzami walki o wolność słowa, ale wielu innych, np. w Turcji, nadal siedzi w więzieniu za tę samą walkę. Ciesząc się z wyjścia na wolność tych dwóch, pamiętajmy o innych.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną