Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Kim jest abp Charles Scicluna, „watykański James Bond”?

Charles Scicluna Charles Scicluna Forum
Prymas Malty od kilkunastu lat pracuje w Kongregacji Nauki Wiary, w której zajmuje się rozliczaniem przestępstw pedofilskich wśród księży. Właśnie przyjechał do Polski.

„Wielki inkwizytor”, „Poskramiacz pedofilów”, „watykański James Bond” – tak prasa na całym świecie nazywa Charlesa Sciclunę. 60-letni arcybiskup jest dziś najbardziej rozpoznawalną twarzą walki z pedofilią w Kościele katolickim.

Scicluna, współpracownik Ratzingera

Urodził się w kanadyjskim Toronto, ale we wczesnym dzieciństwie wyemigrował z rodziną na Maltę. Spędził tam młodość, wstąpił do seminarium duchownego i przyjął święcenia kapłańskie. Na początku lat 90. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Jego promotorem był prałat Raymond Burke, obecnie kardynał, znany ze sprzeciwu wobec udzielania komunii politykom działającym na rzecz prawa do aborcji.

Scicluna otrzymał od Burke’a propozycję pracy w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, czyli sądzie najwyższym Kościoła, ale arcybiskup Malty wezwał go z powrotem do kraju. Scicluna wykładał w ojczyźnie przez pięć lat prawo kanoniczne i pracował w parafii.

W latach 1996–2002 był zastępcą promotora sprawiedliwości w Sygnaturze Apostolskiej. W październiku 2002 r. został mianowany przez Jana Pawła II promotorem sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary. Blisko współpracował z Josephem Ratzingerem, późniejszym papieżem Benedyktem XVI. Pierwszym ważnym zadaniem Maltańczyka było przygotowanie aktu oskarżenia przeciwko Marcialowi Degollado. Założyciel zgromadzenia Legion Chrystusa przez wiele lat molestował seksualnie dzieci i seminarzystów. Scicluna przygotował raport, po którym Benedykt XVI nakazał prezbiterowi spędzenie reszty dni na modlitwie i pokucie.

Scicluna od lat walczy z pedofilią w Kościele

Po dziesięciu latach pracy na stanowisku promotora sprawiedliwości w 2012 r. Scicluna został mianowany biskupem pomocniczym swej rodzinnej archidiecezji maltańskiej, a trzy lata później także arcybiskupem metropolitą Malty. Wciąż pracował w Kongregacji Nauki Wiary. W maju 2011 r. Kongregacja opublikowała „Okólnik do Konferencji Episkopatów w sprawie opracowania »Wytycznych«, dotyczących sposobów postępowania w przypadku nadużyć seksualnych, popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich”. Nakazała episkopatom całego świata przygotowanie odpowiednich instrukcji w ciągu roku.

W kolejnych latach abp Scicluna prowadził m.in. śledztwo w sprawie niewłaściwego zachowania duchownych w archidiecezji Saint Andrews i Edynburga w Szkocji oraz dochodzenie na temat skandalu pedofilskiego w Chile. To właśnie maltański arcybiskup sporządził w 2018 r. dokument na temat nadużyć w tamtejszym Kościele. Franciszek wezwał do Watykanu cały episkopat. Biskupi zbiorowo złożyli rezygnację, a papież ją przyjął.

Spotkanie z ofiarą pedofilii nigdy nie jest łatwe

Arcybiskup Scicluna znalazł się także w komitecie organizacyjnym szczytu przewodniczących konferencji biskupich z całego świata na temat ochrony małoletnich, który miał miejsce w lutym 2019 r. Jego pierwszym owocem był wydany w maju 2019 r. list apostolski motu proprio (czyli wydany z inicjatywy papieża) „Vos estis lux mundi”, wprowadzający przepisy prawne usprawniające ściganie przestępstw seksualnych. Nakładają one na poszczególne episkopaty obowiązek ustanowienia w ciągu roku łatwo dostępnych dla każdego procedur składania powiadomień o przestępstwach seksualnych.

„Nie stoimy ponad prawem. Jesteśmy sługami i szafarzami naszego ludu. I powinniśmy być osądzani zgodnie z najwyższymi standardami, których służba od nas wymaga” – mawia maltański arcybiskup.

Przyznaje, że spotkanie z ofiarą pedofilii nigdy nie jest łatwe: „Spotykasz ludzi, których Kościół, poprzez swoich przedstawicieli, bardzo głęboko zranił. Coś trzeba zrobić, żeby Kościół był takim miejscem, jakim być powinien: bezpiecznym dla dzieci”.

Czytaj także: Dlaczego oskarżonych o nadużycia seksualne księży przenosi się do Ameryki Łacińskiej i Afryki?

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną