Świat

Gra w pięć kwadratów

USA: Batalia o spis powszechny

„Policzcie nas!” – demonstracja w Waszyngtonie. Kontrowersje wokół powszechnego spisu ludności doprowadziły do rozprawy przed Sądem Najwyższym. „Policzcie nas!” – demonstracja w Waszyngtonie. Kontrowersje wokół powszechnego spisu ludności doprowadziły do rozprawy przed Sądem Najwyższym. Win McNamee / Getty Images
Donald Trump przegrał batalię o dopisanie jednego pytania do spisu powszechnego. A to liczenie Amerykanów co dziesięć lat jest ważnym elementem amerykańskiej demokracji konstytucyjnej.
Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który wydał wyrok blokujący zabiegi prezydenta dotyczące pytania o obywatelstwo.Noclip/Wikipedia Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który wydał wyrok blokujący zabiegi prezydenta dotyczące pytania o obywatelstwo.

Pytania w powszechnym spisie ludności dotyczą wieku, przynależności (lub nie) do grupy Hispanic/Latino/Spanish, płci, rasy, statusu cywilnego i własności (lub nie) zajmowanego domu czy mieszkania. Administracja federalna, naciskana przez prezydenta, chciała dołączyć jeszcze pytanie o obywatelstwo. Miało ono brzmieć: Czy osoba (uczestnik spisu) jest obywatelem Stanów Zjednoczonych? Możliwe były odpowiedzi: tak, urodzonym w USA; tak, urodzonym w Puerto Rico, Guam, na Amerykańskich Wyspach Dziewiczych, Marianach Północnych; tak, urodzonym poza USA z rodzica lub rodziców będących obywatelami amerykańskimi; tak, naturalizowanym (podać rok); nie, nie jest obywatelem USA.

Polityka 31.2019 (3221) z dnia 30.07.2019; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Gra w pięć kwadratów"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Kot wygryza psa

Kot to idealne zwierzę dla współczesnego człowieka. Niezależny, niekłopotliwy, dobrze znosi samotność, ładnie wygląda na Facebooku. Mamy więc coraz więcej kotów. I koty nakręcają dziś całkiem spory rynek.

Marta Mazuś, [współpr.] Magdalena Kołodziej
28.10.2014