Świat

Niemcy wschodnie?

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Czerwonoarmiści wieszający flagę na kopule Reichstagu, pomnik w Biełgorodzie. Czerwonoarmiści wieszający flagę na kopule Reichstagu, pomnik w Biełgorodzie. Anton Vergun / Tass
Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.
Po wojnie każda ze stref okupacyjnych w Niemczech upodobniała się do okupanta.materiały prasowe Po wojnie każda ze stref okupacyjnych w Niemczech upodobniała się do okupanta.

W Niemczech odeszła już generacja założycieli Republiki Federalnej. Na emeryturze jest pokolenie wojenne – wychowane przez organizacje hitlerowskie, ukształtowane przez klęskę Rzeszy, ale po wojnie zaangażowane w budowę liberalnej demokracji. Władzę sprawuje teraz generacja, dla której punktami odniesienia są zjednoczenie Niemiec w 1990 r. i koniec zimnej wojny. A w blokach startowych czekają już następni, dla których zimna wojna to historia z podręczników. Zmienia się także pejzaż polityczny.

Polityka 35.2019 (3225) z dnia 27.08.2019; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Niemcy wschodnie?"

Czytaj także

Ludzie i style

Związki romantyczne: zachowania, które wydają się normalne, a są toksyczne

Zdarza się, że mylimy zachowania, które są do zaakceptowania, z takimi, które stopniowo nasze związki wyniszczają.

Polityka.pl
13.05.2017