Świat

Drużyna sprinterów

UKRAINA: Wołodymyr i jego drużyna

Wołodymyr Zełenski fetowany przez swoich zwolenników w Kijowie. Wołodymyr Zełenski fetowany przez swoich zwolenników w Kijowie. Reuters / Forum
Prezydent Wołodymyr Zełenski wystartował z najbardziej ambitnym programem reform w historii kraju. Krytycy twierdzą, że ta niecierpliwość zgubi albo jego, albo Ukrainę.
Awakow był przeciwwagą dla autorytarnych zapędów Poroszenki, teraz odgrywa rolę obrońcy zmian przeprowadzanych przez Zełenskiego.Нацгвардія України/Wikipedia Awakow był przeciwwagą dla autorytarnych zapędów Poroszenki, teraz odgrywa rolę obrońcy zmian przeprowadzanych przez Zełenskiego.

Na Ukrainie od kilku lat każde większe wydarzenie polityczne w mediach społecznościowych zaraz dostaje etykietę „zwycięstwa” lub „zdrady”. Nie inaczej było zaraz po wymianie marynarzy i więźniów politycznych między Ukrainą i Rosją 7 września. Obok euforii i łez wzruszenia gorąco dyskutowano o cenie, którą musiał zapłacić prezydent Zełenski.

Zwolennicy poprzedniego prezydenta Petro Poroszenki, który przez pięć lat bezskutecznie próbował uwolnić chociażby reżysera Ołeha Sencowa, nazywają tę wymianę „strategiczną porażką”.

Polityka 38.2019 (3228) z dnia 17.09.2019; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Drużyna sprinterów"

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Zagoniona klasa średnia

Rozmowa z socjologiem prof. Arkadiuszem Karwackim o sfrustrowanej klasie średniej, przekonanej, że coraz więcej pracuje i coraz mniej z tego ma.

Martyna Bunda
12.01.2020