Świat

Wyspa Budapeszt

WĘGRY: Opozycja się jednoczy – na razie w stolicy

Mimo wibrujących klubów rozsianych po centrum i tłumu turystów w Budapeszcie unosi się specyficzny urok. Urok zmierzchu. Mimo wibrujących klubów rozsianych po centrum i tłumu turystów w Budapeszcie unosi się specyficzny urok. Urok zmierzchu. Chan Srithaweeporn / Getty Images
W niedzielnych wyborach lokalnych opozycja ma szansę wyrwać stolicę kraju z rąk Orbána. Ale tylko dlatego, że się zjednoczyła – od postkomunistów do nacjonalistów.
Gergely Karácsony (z lewej), kandydat zjednoczonej opozycji na burmistrza Budapesztu.Akos Stiller/Bloomberg/Getty Images Gergely Karácsony (z lewej), kandydat zjednoczonej opozycji na burmistrza Budapesztu.

Pod koniec września na kanale YouTube prorządowego portalu Pesti Srácok pojawiła się taśma wspólnego kandydata opozycji na burmistrza Budapesztu. W niewybrednych słowach mówi o kolegach socjalistach. „Nie wygłupiaj się, kilka razy” – odpowiada na pytanie, czy lokalny baron lewicy groził jego rodzinie. Sugeruje, że inny tolerował korupcję. Pierwsze skojarzenie? Słynna mowa premiera Ferenca Gyurcsány z 2006 r., w której zdradził, że kłamał rano i wieczorem. To ona otworzyła Viktorowi Orbánowi drogę do nieograniczonej władzy.

Polityka 41.2019 (3231) z dnia 08.10.2019; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyspa Budapeszt"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013