Świat

Wyspa Budapeszt

WĘGRY: Opozycja się jednoczy – na razie w stolicy

Mimo wibrujących klubów rozsianych po centrum i tłumu turystów w Budapeszcie unosi się specyficzny urok. Urok zmierzchu. Mimo wibrujących klubów rozsianych po centrum i tłumu turystów w Budapeszcie unosi się specyficzny urok. Urok zmierzchu. Chan Srithaweeporn / Getty Images
W niedzielnych wyborach lokalnych opozycja ma szansę wyrwać stolicę kraju z rąk Orbána. Ale tylko dlatego, że się zjednoczyła – od postkomunistów do nacjonalistów.
Gergely Karácsony (z lewej), kandydat zjednoczonej opozycji na burmistrza Budapesztu.Akos Stiller/Bloomberg/Getty Images Gergely Karácsony (z lewej), kandydat zjednoczonej opozycji na burmistrza Budapesztu.

Pod koniec września na kanale YouTube prorządowego portalu Pesti Srácok pojawiła się taśma wspólnego kandydata opozycji na burmistrza Budapesztu. W niewybrednych słowach mówi o kolegach socjalistach. „Nie wygłupiaj się, kilka razy” – odpowiada na pytanie, czy lokalny baron lewicy groził jego rodzinie. Sugeruje, że inny tolerował korupcję. Pierwsze skojarzenie? Słynna mowa premiera Ferenca Gyurcsány z 2006 r., w której zdradził, że kłamał rano i wieczorem. To ona otworzyła Viktorowi Orbánowi drogę do nieograniczonej władzy.

Polityka 41.2019 (3231) z dnia 08.10.2019; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyspa Budapeszt"

Warte przeczytania

Czytaj także

Nauka

Gorąco w styczniu? Grzeje nas… Ocean Indyjski

Ciepła zima trwa w najlepsze. Styczeń był do tej pory równie rozgrzany jak grudzień. Czy doczekamy się jeszcze śniegu w całej Polsce? Trochę zależy to od Oceanu Indyjskiego.

Andrzej Hołdys
19.01.2020