Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Świat

Prawie schizma

Synod amazoński podzielił Kościół

Podczas spotkania w Bazylice św. Piotra: jak zerwać z dominacją? Podczas spotkania w Bazylice św. Piotra: jak zerwać z dominacją? Tiziana Fabi/AFP / EAST NEWS
Spotkanie katolickich biskupów w sprawie Amazonii niemal doprowadziło do konserwatywnego buntu w Kościele. Choć było tylko próbą poradzenia sobie z rzeczywistością.
Synod amazoński nie dostarczył krytykom amunicji, na którą liczyli, w próbach osłabienia, a czasem wręcz delegitymizacji obecnego pontyfikatu.REMO CASILLI/Forum Synod amazoński nie dostarczył krytykom amunicji, na którą liczyli, w próbach osłabienia, a czasem wręcz delegitymizacji obecnego pontyfikatu.

Węszenie herezji, zdrady, spisku – wszystko to zaczęło się jeszcze na długo przed rozpoczęciem synodu. Gdy już trwał w Watykanie, jego krytycy urządzili dyskusję pod hasłem: „Nasz Kościół: reforma czy deforma”. Według relacji na katolickim portalu Crux, jeden z jej uczestników, włoski katolicki dziennikarz Roberto de Mattei, nazwał synod skandalem i wezwał biskupów do protestu. Bo jego zdaniem organizatorom chodzi o „modernistyczną” reinterpretację roli Kościoła we współczesnym świecie.

Polityka 45.2019 (3235) z dnia 05.11.2019; Świat; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawie schizma"
Reklama