Świat

Kim jest Ukrainiec

UKRAINA: Ile dziś jeszcze znaczy Bandera?

Weteran Ukraińskiej Powstańczej Armii z portretem Bandery – Kijów, demonstracja z okazji rocznicy powstania UPA. Weteran Ukraińskiej Powstańczej Armii z portretem Bandery – Kijów, demonstracja z okazji rocznicy powstania UPA. Gleb Garanich/Reuters / Forum
W czasach Kaczyńskiego i Zełenskiego Stepan Bandera silniej włada polską niż ukraińską wyobraźnią.
Tzw. wyszywka, czyli typowy haft ukraiński. Stosowany głownie na męskich koszulach. Tzw. wyszywka, czyli typowy haft ukraiński. Stosowany głownie na męskich koszulach.

Zabrzmi to przewrotnie, ale w sprawie historii mamy w Polsce umiarkowaną zgodę. Wystarczy spojrzeć na sąsiadów. Nie spieramy się, czy jesteśmy częścią narodu rosyjskiego lub niemieckiego. Bądź czy nasza historia nie trwa przypadkiem kilkukrotnie dłużej niż trwa (chyba że jesteśmy turbosłowianami). W polskich podręcznikach nawet po upadku PRL w sposób zasadniczy zmieniło się niewiele: głównie opowieść o Rosji i katolicyzmie.

Tymczasem w okolicy takich kłótni jest co niemiara. Mołdawianie spierają się, czy stanowią oddzielny naród, czy też są częścią narodu rumuńskiego.

Polityka 48.2019 (3238) z dnia 26.11.2019; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Kim jest Ukrainiec"

Warte przeczytania

Czytaj także

Kultura

Zofia Posmysz – nikt w taki sposób jak ona nie napisał o Auschwitz

Te książki najlepiej czytać razem: wywiad rzekę z Zofią Posmysz „Królestwo za mgłą” i jej wznowioną powieść – arcydzieło „Wakacje nad Adriatykiem”.

Justyna Sobolewska
14.02.2017