Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Długość smyczy

Długość chińskiej smyczy. Hongkong protestuje dłużej, niż ktokolwiek przypuszczał

Nowa fala protestów spotkała się z silną reakcją policji. Nowa fala protestów spotkała się z silną reakcją policji. Keith Tsuji/SOPA Images/LightRocket / Getty Images
Młodzi Hongkończycy nie mają lidera, nie mają nikogo, kto mógłby pomóc obniżyć napięcie – przekonuje hongkoński reżyser Fruit Chan.
Protestujący w obronie przed atakami policji używają m.in. substancji zapalających i łuków.Thomas Peter/Reuters/Forum Protestujący w obronie przed atakami policji używają m.in. substancji zapalających i łuków.

Niepokój trwa od wiosny. Znacznie dłużej, niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Trudno było sobie bowiem wyobrazić, że najmłodsze pokolenia 7-milionowego Hongkongu znajdą w sobie tyle animuszu, by wiele razy setkami tysięcy i milionami wychodzić od ponad 250 dni na ulice i zajmować się polityką. Zaczęli od niezgody na przepisy pozwalające na ekstradycję do Chin. Później reagowali na aresztowania i agresję policji, a teraz biją się o długość ustrojowej smyczy, na której Pekin trzyma półautonomiczną metropolię. I ich przyszłość.

Zaskakująco długo autorytarne władze Chińskiej Republiki Ludowej tolerują chaos w Pachnącym Porcie. Efektem tej pobłażliwości była bez wątpienia listopadowa eskalacja. O ile wiosną i na początku lata tłum niespecjalnie szukał guza, niósł świece i śpiewał melancholijne chrześcijańskie psalmy, to jesienią demonstranci wzięli do rąk łuki, butelki z benzyną i kamienie, a na twarze założyli maski przeciwgazowe. Wstrzymywali ruch uliczny i metro. Stawiali barykady, toczyli regularne bitwy z policją, m.in. podczas oblężenia politechniki. Jednego wieczoru aresztowano tam 700 osób. Niektórzy próbowali uciekać z terenu uczelni kanałami, co oznaczało błądzenie w ciemnościach, pływanie w odchodach i wśród węży.

Granice cywilizacji

Władze chińskie miesiącami wstrzymały się od dalej idących reakcji, mimo że w tym roku Hongkończycy porwali się na wszystkie komunistyczne świętości. Zdzierali z masztów czerwone flagi, poniewierali – bywało, że bez pardonu – funkcjonariuszy sił porządkowych. Zdemolowali siedzibę lokalnego parlamentu, pełniącego funkcję rady miejskiej. Nie słuchają poleceń. Mają w nosie, co ma o nich do powiedzenia komunistyczna propaganda. Dowiedzieliby się z niej, że „przekroczyli granice ludzkiej moralności i cywilizacji”, jak pisał niedawno „Dziennik Ludowy”, chińska „Trybuna Ludu”.

Polityka 48.2019 (3238) z dnia 26.11.2019; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Długość smyczy"
Reklama