Chiński system kształcenia, pozornie egalitarny, dawał fory ludziom ustosunkowanym i zamożnym. Tak było przed wiekami – i podobnie jest dziś. Nie bez znaczenia jest też coraz bardziej dający się we znaki inny problem.
Widzowie, którzy nie wyobrażają sobie filmowej jesieni bez Pięciu Smaków, mają wreszcie przed sobą kilkunastodniową ucztę. Zdecydowana większość filmów 16. edycji festiwalu jest dostępna także online.
90-letni kardynał Zen starał się pomagać demokratom. Władze wykorzystały to jako pretekst do aresztowania go pod zarzutem naruszania represyjnej ustawy o bezpieczeństwie narodowym.
Powrót po 22 latach do regularnej dystrybucji „Spragnionych miłości” może dziwić, ale tylko tych, którzy tego filmu jeszcze nie widzieli. To ścisła światowa czołówka. Klasyka.
Rygorystyczne zasady i rosnąca liczba przypadków zakażeń pokazują nieuniknione ryzyka strategii „zero-covid”. Ale Pekin i tak krytykuje Hongkong za łagodność.
Retrospektywa filmów wybitnego hongkońskiego reżysera Wong Kar-Waia będzie największym wydarzeniem tegorocznej edycji Pięciu Smaków. W jej ramach wykład mistrzowski poprowadzi także stały współpracownik artysty, brytyjski operator Christopher Doyle.
Chińscy komuniści doprowadzili do upadku „Apple Daily”, ostatni niezależny dziennik w metropolii, która z kosmopolitycznej stolicy biznesu, sztuki i kultury zamienia się powoli w kolejne miasto na wzór Chin kontynentalnych i ludowych.
Wkrótce definitywnie skończy się demokracja w Hongkongu. Zgodnie z chińską reformą w miejskim parlamencie zasiądą wierni i potulni, a nie pełnokrwiści politycy.
Ostatnie dni przyniosły dalsze pogorszenie stosunków USA z Chinami. Niezależnie od tego, czy rzeczywiście mamy do czynienia z nową zimną wojną, eskalacja napięcia wydaje się leżeć w politycznym interesie Donalda Trumpa.
Kończy się karnawał protestów w Hongkongu i resztka hongkońskiej demokracji. Chiny wprowadzają nowe prawo, policja dławi protesty.