Świat

Skazany na ucieczkę

JAPONIA: Przed czym uciekł Ghosn

Kolejne oskarżenia pozwoliły japońskiemu wymiarowi sprawiedliwości na przetrzymywanie Ghosna w areszcie w sumie przez prawie 130 dni. Kolejne oskarżenia pozwoliły japońskiemu wymiarowi sprawiedliwości na przetrzymywanie Ghosna w areszcie w sumie przez prawie 130 dni. EAST NEWS
W tej opowieści nie ma niewinnych. Główną rolę gra zbiegły Carlos Ghosn, oskarżony o przestępstwa finansowe były prezes Nissana. On z kolei oskarża japoński wymiar sprawiedliwości, przed którym uciekł.
Carlos GhosnJoel Saget/AFP/EAST NEWS Carlos Ghosn

Cała historia aż się prosi o przeniesienie na ekran: są tu byli amerykańscy agenci specjalni wynajęci do pomocy przy ucieczcie biznesmena, Ghosn podróżujący w maseczce superszybkim pociągiem z Tokio do Osaki… i wielka skrzynia na instrumenty, w której został przemycony na pokład prywatnego samolotu, a potem kolejnego. Kilka godzin później wylądował w Bejrucie.

Najwięcej uwagi mediów skupiała skrzynia, której zdjęcie szybko zostało opublikowane. Ale równie ciekawa jest odpowiedź na pytanie, dlaczego japońskie służby dowiedziały się o całym zajściu dopiero z oświadczenia samego Ghosna, który był już wtedy w Libanie.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Skazany na ucieczkę"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021