Świat

Pan Kryzys

Czy Trump chce wywołać wojnę na Bliskim Wschodzie?

Krytycy Trumpa są zdania że prezydent USA, podejmując decyzje jak ta o zabójstwie Sulejmaniego, niszczy pokój w regionie. Krytycy Trumpa są zdania że prezydent USA, podejmując decyzje jak ta o zabójstwie Sulejmaniego, niszczy pokój w regionie. Getty Images/Polityka
Czy nieracjonalny i impulsywny Donald Trump chce wywołać wojnę na Bliskim Wschodzie? Nie musi. Swoje zrobili jego racjonalni i przewidywalni poprzednicy.
Jedna z wielu demonstracji ku czci generała Sulejmaniego, jakie przetoczyły się w regionie. Tutaj ulice Sady w Jemenie.Abedin Taherkenareh/EPA/PAP Jedna z wielu demonstracji ku czci generała Sulejmaniego, jakie przetoczyły się w regionie. Tutaj ulice Sady w Jemenie.

To był prawdopodobnie najbardziej burzliwy przełom roku na Bliskim Wschodzie od... zeszłego roku. Zaczęło się pod koniec grudnia w Iraku, gdy jedna z proirańskich bojówek ostrzelała dwie amerykańskie bazy, zabijając przy tym obywatela USA, 33-letniego Nawresa Hamida. W odpowiedzi Amerykanie zbombardowali bazy tej bojówki – 25 ofiar. Dwa dni później w Bagdadzie rozpoczęły się antyamerykańskie demonstracje, z finałem w postaci szturmu na Ambasadę USA i krótką okupacją części jej terenu. I gdy już wydawało się, że spirala eskalacji została zatrzymana, 3 stycznia w pobliżu bagdadzkiego lotniska amerykański dron zbombardował auto, w którym podróżował gen.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Temat tygodnia; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Pan Kryzys"

Warte przeczytania

Czytaj także

Historia

Dawni medycy i lekarscy kaci

Balwierze, wyrwizęby i kaci, czyli dawni medycy i ich terapie.

Dariusz Łukasiewicz
17.12.2019