Świat

Czarna ziemia obiecana

Kontrowersyjna rolna rewolucja

Niebiesko-żółta flaga Ukrainy jest niczym innym, jak tylko zbożowym polem pod błękitnym niebem. Niebiesko-żółta flaga Ukrainy jest niczym innym, jak tylko zbożowym polem pod błękitnym niebem. Getty Images
Lada dzień na Ukrainie rozpocznie się rolna rewolucja. To najbardziej oczekiwana i kontrowersyjna obietnica Wołodymyra Zełenskiego.
Krytycy reformy twierdzą, że państwo najpierw wysprzeda ziemię, żeby jednorazowo zasilić budżet, a potem pozwoli przywłaszczyć ją oligarchom za grosze.Sergei Supinsky/AFP/EAST NEWS Krytycy reformy twierdzą, że państwo najpierw wysprzeda ziemię, żeby jednorazowo zasilić budżet, a potem pozwoli przywłaszczyć ją oligarchom za grosze.

Niebiesko-żółta flaga Ukrainy jest niczym innym, jak tylko zbożowym polem pod błękitnym niebem. Jak twierdzi ukraiński historyk Jarosław Hrycak, ziemia była zarazem przekleństwem i błogosławieństwem Ukrainy. Żywiła, przyciągała ordy, wywoływała konflikty zbrojne, wzbogacała panujące elity, w tym szlachtę Rzeczpospolitej i carów Imperium Rosyjskiego. Przywiodła do pańszczyzny, która z kolei rozpaliła ruch kozacki, walczący o wolność. W końcu karmiła Związek Radziecki. Na przemian była symbolem dobrobytu i zniewolenia.

Polityka 4.2020 (3245) z dnia 21.01.2020; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Czarna ziemia obiecana"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Nie chcą naszego mięsa

Dla zdobycia głosów drobnych rolników rząd nie waha się ryzykować zdrowia polskich konsumentów, a także załamania eksportu polskiej żywności.

Joanna Solska
29.01.2020