Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Kaganiec sprawiedliwości

ROSJA: Paragrafy w służbie władzy

Posąg Temidy wewnątrz budynku sądu apelacyjnego w Moskwie. Posąg Temidy wewnątrz budynku sądu apelacyjnego w Moskwie. Maxim Shemetov/Reuters / Forum
W rosyjskim sądownictwie szczególną karierę robią ostatnio dwa paragrafy: 228 i 212. Można nimi uderzyć we wszystkich niewygodnych dla władzy.
Działacz na rzecz praw człowieka Lew Ponomariew protestuje pod siedzibą FSB na Łubiance w sprawie młodych Rosjan torturowanych i skazanych na horrendalnie wysokie wyroki w sprawie „Sieci”.Alexander Shcherbak/TASS/Forum Działacz na rzecz praw człowieka Lew Ponomariew protestuje pod siedzibą FSB na Łubiance w sprawie młodych Rosjan torturowanych i skazanych na horrendalnie wysokie wyroki w sprawie „Sieci”.

Jegor Skoworoda, rosyjski dziennikarz śledczy niezależnej redakcji „Mediazona”, proszony o wymienienie najgłośniejszych sfabrykowanych spraw karnych ostatnich lat, przez moment patrzy z zaskoczeniem. I odpowiada pytaniem: – Chodzi o sprawy polityczne czy te sfabrykowane tylko ze względu na statystykę? A może sprawy, które wszczęto, by wyeliminować z rynku właściciela jakiejś firmy czy większego biznesu? I czy chodzi o sprawy, które całkowicie od zera sfabrykowano, czy takie, w których rzeczywiście coś było, ale prokuratura i sąd znacznie to wyolbrzymiły, przekraczając przy tym swoje kompetencje?

Według obrońców praw człowieka fabrykowanie spraw karnych stało się w Rosji powszechną praktyką. Przekłada się to na działające na wyobraźnię liczby, nawet te, które otwarcie przytaczają kremlowscy urzędnicy, znani przecież z przymykania oka na jakiekolwiek naruszenia władzy. Zdaniem Andrieja Babuszkina, przedstawiciela Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Federacji, co piąty rosyjski więzień nie popełnił żadnego przestępstwa, a znaczna część pozostałych odbywa wyroki o wiele surowsze niż powinna.

Z kolei według prokuratora generalnego Jurija Czajki – chcącego najwyraźniej skrytykować konkurencyjny względem prokuratury organ, jakim jest utworzony w 2011 r. i podległy prezydentowi Komitet Śledczy – spośród ok. 570 tys. osób pozbawionych obecnie wolności ponad 30 proc. zostało skazanych wyłącznie ze względu na błędy w śledztwie. Co skutkuje rosnącą liczbą całkowicie niewinnych obywateli przebywających w więzieniach. Z kolei z danych opublikowanych przez rosyjski Sąd Najwyższy w 2018 r. wynika, że 99,77 proc. spraw karnych kończy się wyrokiem skazującym.

Nie jest to wiedza przekazywana szeptem przez nielicznych, którzy mają dostęp do podobnych informacji.

Polityka 9.2020 (3250) z dnia 25.02.2020; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Kaganiec sprawiedliwości"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama