Świat

Kaganiec sprawiedliwości

ROSJA: Paragrafy w służbie władzy

Posąg Temidy wewnątrz budynku sądu apelacyjnego w Moskwie. Posąg Temidy wewnątrz budynku sądu apelacyjnego w Moskwie. Maxim Shemetov/Reuters / Forum
W rosyjskim sądownictwie szczególną karierę robią ostatnio dwa paragrafy: 228 i 212. Można nimi uderzyć we wszystkich niewygodnych dla władzy.
Działacz na rzecz praw człowieka Lew Ponomariew protestuje pod siedzibą FSB na Łubiance w sprawie młodych Rosjan torturowanych i skazanych na horrendalnie wysokie wyroki w sprawie „Sieci”.Alexander Shcherbak/TASS/Forum Działacz na rzecz praw człowieka Lew Ponomariew protestuje pod siedzibą FSB na Łubiance w sprawie młodych Rosjan torturowanych i skazanych na horrendalnie wysokie wyroki w sprawie „Sieci”.

Jegor Skoworoda, rosyjski dziennikarz śledczy niezależnej redakcji „Mediazona”, proszony o wymienienie najgłośniejszych sfabrykowanych spraw karnych ostatnich lat, przez moment patrzy z zaskoczeniem. I odpowiada pytaniem: – Chodzi o sprawy polityczne czy te sfabrykowane tylko ze względu na statystykę? A może sprawy, które wszczęto, by wyeliminować z rynku właściciela jakiejś firmy czy większego biznesu? I czy chodzi o sprawy, które całkowicie od zera sfabrykowano, czy takie, w których rzeczywiście coś było, ale prokuratura i sąd znacznie to wyolbrzymiły, przekraczając przy tym swoje kompetencje?

Polityka 9.2020 (3250) z dnia 25.02.2020; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Kaganiec sprawiedliwości"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021