Świat

Miliard samozatrudnionych

INDIE: Tykająca bomba – młodzi bezrobotni

Ponad 90 proc. mieszkańców Indii pracuje w tzw. sektorze nieformalnym. Na fot. Bikaner w Radżastanie. Ponad 90 proc. mieszkańców Indii pracuje w tzw. sektorze nieformalnym. Na fot. Bikaner w Radżastanie. Eric Lafforgue/Art in All of Us/Corbis / Getty Images
Indie zmagają się z największym bezrobociem od prawie pół wieku. Co miesiąc na rynek pracy wchodzi tam ponad milion młodych. Połowa z nich nie znajdzie zajęcia.
Sektor usług daje aż połowę indyjskiego PKB, ale zatrudnia niespełna 28 proc. ludzi. Na fot. riksze w Kalkucie.Rajdeep Ghosh/Getty Images Sektor usług daje aż połowę indyjskiego PKB, ale zatrudnia niespełna 28 proc. ludzi. Na fot. riksze w Kalkucie.

Rządowy raport o bezrobociu w Indiach powstał kilka miesięcy temu, ale był ukrywany. Dotarli do niego dziennikarze gazety „Business Standard”, publikacja wywołała burzę, choć dane potwierdzają jedynie to, co odczuwają wszyscy: pracy jest za mało, płace nie rosną, a świat zostawia Indie w tyle.

Według raportu bezrobocie wynosi teraz 6,6 proc. – jest niemal trzykrotnie wyższe niż w 2011 r., gdy opracowano poprzednie porównywalne badanie. Według Centrum Monitorowania Indyjskiej Ekonomii jest gorzej – ośrodek podaje wskaźnik 10 proc.

Polityka 9.2020 (3250) z dnia 25.02.2020; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Miliard samozatrudnionych"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021