Świat

Granice zaufania

Schengen: Unia bez granic ma swoje granice

Uchodźcy na granicy grecko-tureckiej. Tu zaczyna się strefa Schengen... Uchodźcy na granicy grecko-tureckiej. Tu zaczyna się strefa Schengen... Dimitris Tosidis/EPA / PAP
Pierwszą polityczną ofiarą dubeltowego kryzysu – migracyjnego i epidemiologicznego – który właśnie nadciąga nad Europę, może być układ z Schengen.
Projekt Schengen, Europy bez granic, jest niedokończony, dlatego tak podatny na kryzysy. A reagowanie na kryzysy to akurat słaba strona Unii.Huseyin Aldemir/Reuters/Forum Projekt Schengen, Europy bez granic, jest niedokończony, dlatego tak podatny na kryzysy. A reagowanie na kryzysy to akurat słaba strona Unii.

Strach, zwątpienie i brak zaufania między ludźmi to wirus gorszy niż ten, który dziś sieje spustoszenie na całym świecie” – tak kilka dni temu powiedział prezydent Iranu Hasan Rohani. Jakby cytował Alberta Camusa i myślał o Europie.

Stary Kontynent ewidentnie przeżywa kryzys zaufania. Austriacy zaczęli skrupulatnie kontrolować temperaturę podróżujących pociągami z Italii. Włochów przetrzepują też służby rumuńskie i bułgarskie. Portugalia oburza się, że Hiszpanie zaniżają liczbę zakażonych koronawirusem.

Polityka 11.2020 (3252) z dnia 10.03.2020; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Granice zaufania"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020