Świat

Co zrobili Chińczycy, gdy byli w „naszej” fazie epidemii?

Szanghaj, epidemia koronawirusa, 25 stycznia 2020 r. Szanghaj, epidemia koronawirusa, 25 stycznia 2020 r. Edwin Remsberg / VWPics / Universal Images Group / Forum
Prawie półtora miesiąca temu o swoim zestawie przetrwania w Kantonie opowiedzieli JoJo i Marcin Kosiec. Materiał był wtedy ciekawostką, dziś jest poradnikiem.

W dobie pandemii śrubujemy jeszcze jeden rekord. Chyba nigdy wcześniej, pewnie także w czasie wojen światowych, tak wielu ludzi nie było jednocześnie poddanych godzinie policyjnej, obostrzeniom stanu wyjątkowego, zakazowi opuszczania domu i przymusowej kwarantannie. A ograniczeń przybywa, bo kolejne rządy starają się przerwać pas transmisyjny wirusa, zmuszając obywateli do samotności i utrzymania społecznego dystansu.

Czytaj też: Chiny w czasach kwarantanny

Życie w stylu przedpandemicznym

Covid-19 zaserwował nam globalnie wspólne doświadczenie. Choć nie wszyscy są w tym samym miejscu epidemii. Chiny, skąd wirus wyruszył w świat na przełomie roku, zdają się ją przezwyciężać. Do danych i statystyk dostarczanych przez tamtejszych urzędników też trzeba podchodzić z dystansem, a wyglądają atrakcyjnie: ostatnio przez kilka dni z rzędu notowano jedynie przypadki przywiezione z zagranicy, zresztą w zdecydowanej większości przez samych Chińczyków wracających do ojczyzny. I chociaż sytuacja jest daleka od normy, bo np. miliony mieszkańców wciąż przebywają w kwarantannie, to biznes znów zaczyna się kręcić, robotnicy wracają do fabryk, imprezowicze do klubów, samochody na ulice, klienci do sklepów.

Nie ma mowy jeszcze o życiu w dawnym, przedpandemicznym stylu, jest obawa przed nawrotem wirusa. Już teraz zniechęca się do odwiedzin grobów podczas kwietniowego święta upamiętniania zmarłych. A od zeszłego czwartku obowiązuje kwarantanna dla tych, którzy przyjeżdżają z zagranicy. Dwutygodniowe odosobnienie jest płatne, co więcej, podróżni rozmieszczani są w odgórnie przydzielanych hotelach. Cena? Nawet równowartość dobrych kilku tysięcy złotych. Cudzoziemcy zapłacą więcej. Z pierwszych doniesień wynika, że odsyłani są do najdroższych hoteli.

Zobacz: Włosi mówią do nas z przyszłości

Gdy Chiny były w „naszej” fazie epidemii

Chińczycy w dynamice choroby wyprzedzają innych o co najmniej kilka tygodni. Chińskie doświadczenia służą więc do konstruowania zbiorów dobrych praktyk. Zarówno tych odnoszących się do zakresu interwencji rządu, jak i tego, co każda i każdy z nas może robić na co dzień. Co zrobili mieszkańcy Chin, gdy kraj był w „naszej” fazie epidemii? Prawie półtora miesiąca temu o swoim zestawie przetrwania na „kameralnym” osiedlu w Kantonie opowiedzieli JoJo i Marcin Kosiec, autorzy youtubowego kanału „To są Chiny”, dokumentującego codzienność w Państwie Środka.

Gdy materiał pojawił się na początku lutego, dla Europy wyglądał jak ciekawostka – teraz bardziej jak poradnik. I pocztówka z kraju, który wprowadził restrykcje ostrzejsze od polskich czy europejskich.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną