Świat

Autokraci zacierają ręce

Politolog prof. Daniel Ziblatt o pandemii

„Jeśli demokraci nie radzą sobie z kryzysem, rosnąca część społeczeństwa szuka ratunku w partiach autokratycznych obiecujących stosowanie ostrzejszych środków” . „Jeśli demokraci nie radzą sobie z kryzysem, rosnąca część społeczeństwa szuka ratunku w partiach autokratycznych obiecujących stosowanie ostrzejszych środków” . Martin Divisek/EPA / PAP
Prof. Daniel Ziblatt, politolog z Uniwersytetu Harvarda, o politycznych, gospodarczych i moralnych dylematach, jakie przyniosła dla świata epidemia koronawirusa.
Prof. Daniel Ziblattmateriały prasowe Prof. Daniel Ziblatt

JACEK ŻAKOWSKI: – Autokraci się cieszą?
PROF. DANIEL ZIBLATT: – Pewnie wielu zobaczyło swoją życiową szansę.

Jakoś tak się zrobiło, że często słychać krytykę władzy za to, czego nie zrobiła, ale bardzo rzadko za to, co zrobiła w związku z pandemią COVID-19. Chociaż rządy podejmują wiele kontrowersyjnych działań.
Dlatego autokraci tak lubią takie sytuacje, bo one zamykają usta krytykom, a zwłaszcza politycznym rywalom. W takich okolicznościach, zwłaszcza na początku, przerażeni ludzie stają po stronie władzy.

Polityka 13.2020 (3254) z dnia 24.03.2020; Rozmowa Polityki; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Autokraci zacierają ręce"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Klasyki Polityki

Jak dzieci odczuwają i rozumieją ból?

Jeszcze na początku lat 80. uważano, że noworodki w ogóle nie odczuwają bólu! A ponieważ nie potrafią werbalnie wyrazić tego, co czują, nie dbano o ich komfort w szpitalach.

Paweł Walewski
08.08.1998