Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Tylko nie chorujcie

ROSJA: Wielka inwigilacja

Koronawirus niczym hydraulik ze starej radzieckiej anegdoty w sposób brutalny i nagły uświadomił nawet apolitycznym Rosjanom, że „trzeba wymienić cały system na nowy”, bo cieknie. Koronawirus niczym hydraulik ze starej radzieckiej anegdoty w sposób brutalny i nagły uświadomił nawet apolitycznym Rosjanom, że „trzeba wymienić cały system na nowy”, bo cieknie. Sergei Savostyanov/TASS / Getty Images
Wielu Rosjan obawia się, że pandemia będzie pretekstem do wprowadzenia totalnej inwigilacji. Bo na nic innego ze strony państwa chyba już nie liczą.
Za naruszenie zasad izolacji, kwarantanny lub publikację fake newsów na temat koronawirusa, za które uznawane są wszystkie informacje niezgodne z oficjalną narracją Kremla, grozi kara grzywny lub więzienia.PantherMedia Za naruszenie zasad izolacji, kwarantanny lub publikację fake newsów na temat koronawirusa, za które uznawane są wszystkie informacje niezgodne z oficjalną narracją Kremla, grozi kara grzywny lub więzienia.

Koronawirus odziera Rosjan ze złudzeń. A niektórzy z nich jeszcze całkiem niedawno wierzyli – zgodnie z oficjalną propagandą – że Rosja to państwo opiekuńcze. Gdy ekonomiści załamują ręce nad topniejącą wartością rubla i drastycznie spadającymi cenami ropy, a analitycy portalu z ofertami pracy Superjob prognozują, że na skutek epidemii tylko do końca kwietnia pracę straci ok. 33 proc. Rosjan, przedstawiciele władzy zdają się funkcjonować jakby w świecie równoległym.

Prezydent i patriarcha ze swoich luksusowych, mieniących się złotem i srebrem gabinetów (w przypadku Putina) oraz foteli mercedesów klasy S (patriarchy Cyryla) z dobrodusznymi uśmiechami apelują do obywateli, którzy właśnie potracili źródła utrzymania: „Módlcie się, z Bożą pomocą uda nam się przezwyciężyć te trudności.

Polityka 18.2020 (3259) z dnia 27.04.2020; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Tylko nie chorujcie"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022