Świat

Po drugiej stronie wirusa

Pandemia w krajach Południa

W USA pandemia częściej zabija Afroamerykanów i Latynosów niż białych Amerykanów. W USA pandemia częściej zabija Afroamerykanów i Latynosów niż białych Amerykanów. Leonardo Munoz/VIEWpress / Getty Images
Warunki, w jakich ludzie Północy przechodzą pandemię, mogą być marzeniem milionów ludzi Południa. Żyjemy trochę na innych planetach.
Kwarantanna w Bogocie, żołnierze dostarczający żywność mieszkańcom slumsów.Juancho Torres/Anadolu Agency/Getty Images Kwarantanna w Bogocie, żołnierze dostarczający żywność mieszkańcom slumsów.

W Soacha, 50-tysięcznej dzielnicy biedy na przedmieściach Bogoty, w niektórych oknach powiewają czerwone szmaty. Blisko dekadę temu pisałem stamtąd reportaż: o młodych bezrobotnych mężczyznach, których wojskowi zwabiali w inny region kraju – pod pretekstem dobrze płatnej pracy – a następnie zabijali. Martwych przebierali w mundury partyzantów i przedstawiali opinii publicznej jako poległych w walce.

Zbrodnia miała pozostać tajemnicą po wsze czasy, bo zabici należeli do kategorii tych, „za którymi nikt nie zatęskni”.

Polityka 20.2020 (3261) z dnia 12.05.2020; Świat; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Po drugiej stronie wirusa"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021