Świat

Amerykański koszmar

USA: Bunt krzywdzonych

Protesty w USA niejednokrotnie przybrały formę zamieszek. Protesty w USA niejednokrotnie przybrały formę zamieszek. Reuters/Adam Bettcher / Forum
Kiedyś zbuntowani Amerykanie powtarzali za Martinem Lutherem Kingiem, że mają marzenie. Dziś wykrzykują za George’em Floydem, że nie mogą już oddychać.
Okolice 38 ulicy i Chicago Avenue – miejsca śmierci Georga Floyda.PPI/Zuma Press/Forum Okolice 38 ulicy i Chicago Avenue – miejsca śmierci Georga Floyda.

Czarnoskóry mężczyzna leży na brzuchu ze skutymi do tyłu rękami. Trzech białych policjantów dociska go kolanami do ziemi. Jeden z nich uciska szyję. Obezwładniony daje im rozpaczliwe sygnały. „Nie mogę oddychać – powtarza wielokrotnie, póki może. – Mamo...”.

Filmujący zdarzenie przechodnie krzyczą na policjantów, domagają się sprawdzenia pulsu. Czwarty policjant asekuruje, by nie mogli się zbliżyć. Kolano policjanta nadal uciska szyję nieruszającego się już mężczyzny.

Polityka 24.2020 (3265) z dnia 08.06.2020; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Amerykański koszmar"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021