Świat

Smok w pianie

Indo-Pacyfik – antychińska koalicja

Wietnamscy marynarze na patrolu. Spory o wody terytorialne z Chinami przybierają na sile. Wietnamscy marynarze na patrolu. Spory o wody terytorialne z Chinami przybierają na sile. AFP / EAST NEWS
Przemoc w Hongkongu, groźby wobec Tajwanu, bijatyka na granicy z Indiami – tę ofensywę Chin mogą powstrzymać tylko ich sąsiedzi, twierdzą zwolennicy modnej idei Indo-Pacyfiku.
Lech Mazurczyk

Azja to dziś gospodarczy pępek świata. A jednocześnie region szalenie podatny na konflikty. Zarówno te lokalne: spory graniczne są zmorą subkontynentu indyjskiego oraz Mórz Wschodnio- i Południowochińskiego. Jak i globalne: rywalizacja amerykańsko-chińska przeistacza się z wojny handlowej w propagandowe starcie zwiastujące dalsze kłopoty.

Co łączy niemal wszystkie te niepokoje, to nacjonalizm Chin. Państwo Środka, aż do pandemii nieprzerwanie rosnące przez ostatnie trzy dekady, pod rządami Xi Jinpinga przeszło od strategii „ukrywania możliwości” do „chińskiego marzenia”.

Polityka 24.2020 (3265) z dnia 08.06.2020; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Smok w pianie"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021