Świat

Kardynał woli karocę

CZECHY: Prymas rozprawia się z mediami

Arcybiskup Dominik Duka na pogrzebie prezydenta Václava Havla. Arcybiskup Dominik Duka na pogrzebie prezydenta Václava Havla. Petr Josek Snr/Reuters / Forum
Jak to się stało, że prymas Czech Dominik Duka, człowiek, który nie wahał się pójść do więzienia w obronie prawdy i sumienia, stał się twarzą zamachu na wolne media?
Prymas Czech Dominik DukaČTK/PAP Prymas Czech Dominik Duka

Czechami, podobnie jak całą Europą Środkową, rządzą populiści. Sytuacja była jednak o tyle lepsza niż w Polsce, że dotąd udawało się obronić niezależność mediów publicznych. Ta niezależność właśnie się kończy.

Skandal z wyłudzaniem dotacji unijnych przez premiera biznesmena Andreja Babiša wyszedł na jaw dzięki dziennikarzom śledczym. Potem pilnowali oni policyjnych i prokuratorskich dochodzeń. Kolejne odcinki tego dramatu publikowała także telewizja publiczna. Choć szef rządu oraz wspierający go prezydent Miloš Zeman nie ukrywali wściekłości i często wulgarnie rugali dziennikarzy, niezależność publicznej telewizji była w kraju świętością.

Polityka 25.2020 (3266) z dnia 16.06.2020; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Kardynał woli karocę"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Klasyki Polityki

Jak dzieci odczuwają i rozumieją ból?

Jeszcze na początku lat 80. uważano, że noworodki w ogóle nie odczuwają bólu! A ponieważ nie potrafią werbalnie wyrazić tego, co czują, nie dbano o ich komfort w szpitalach.

Paweł Walewski
08.08.1998