Świat

Cięcie–spięcie

Podmorskie kable: do czego służą i dlaczego interesują Rosjan

Siły zbrojne coraz częściej interesują się podmorskim dnem. Na fot.: ćwiczenia amerykańskich wojsk na Hawajach. Siły zbrojne coraz częściej interesują się podmorskim dnem. Na fot.: ćwiczenia amerykańskich wojsk na Hawajach. Getty Images
Niepokojąco rośnie wywiadowcze zainteresowanie podmorskimi kablami. Nic dziwnego – wystarczy je przeciąć, żeby świat przestał działać.
Rozmieszczenie podwodnych kabli telekomunikacyjnych.Lech Mazurczyk/Polityka Rozmieszczenie podwodnych kabli telekomunikacyjnych.

Pożar wybuchł 1 lipca 2019 r. na Morzu Barentsa, 60 mil morskich od wybrzeży Norwegii. Norweskie władze do dziś nie mają ochoty ujawniać, czy namierzyły wtedy obcy okręt i śledziły jego postępy. Rosja nadal upiera się, że wysłała w głębiny raptem aparat naukowo-badawczy. Jedynymi cywilnymi świadkami utajnionej akcji ratunkowej byli rosyjscy rybacy. Łowili w okolicy, zresztą nielegalnie.

Ich relacja i szereg innych przesłanek – w tym lista ofiar, zginęło 14 osób, sami wysocy oficerowie, dwaj z tytułem bohaterów Federacji Rosyjskiej – wskazuje, że chodziło raczej o jednostkę bojową, tyle że przeznaczoną do niekonwencjonalnych zadań.

Polityka 27.2020 (3268) z dnia 30.06.2020; Świat; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Cięcie–spięcie"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020