Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Zmienniczka

Kamala Harris. Wiceprezydentka, jakiej nie było

Kamala Devi Harris Kamala Devi Harris Celeste Sloman/Redux Pictures / EAST NEWS
Biorąc pod uwagę wiek kandydata Demokratów na prezydenta, jego zastępczyni Kamala Harris wkrótce może rządzić Ameryką.
Wybór Harris istotnie wzmacnia wyborcze szanse Bidena.Carlos Barria/Reuters/Forum Wybór Harris istotnie wzmacnia wyborcze szanse Bidena.

Zanim jeszcze zamieszkał w Białym Domu, Donald Trump wpłacił na kampanię rzutkiej prawniczki, ubiegającej się z listy Partii Demokratycznej o stanowisko prokuratora generalnego Kalifornii, 6 tys. dol. Obdarowana wygrała wybory, obejmując wysoki urząd w największym stanie USA jako pierwsza w jego historii kobieta. W dodatku ciemnoskóra, bo córka mieszanego, jamajsko-hinduskiego małżeństwa. Była to Kamala Harris, od tygodnia kandydatka na wiceprezydenta u boku demokratycznego kandydata Joego Bidena.

Minidatek Trumpa można oczywiście zignorować – jako biznesmen nieraz zasilał kasę Demokratów – ale w donacji, z której prezydent dziś się tłumaczy, można ujrzeć zabawną, symboliczną zapowiedź potężnych kłopotów, jakie będzie miał z Harris. Paniczna reakcja obozu władzy na jej wybór jest najlepszą miarą trafności decyzji Bidena. Trump zdążył już nazwać 55-letnią Harris „antypatyczną wariatką”. I zasugerował, że jako córka imigrantów może nie być uprawniona do objęcia drugiego w hierarchii urzędu w państwie. Swoim zwyczajem prezydent szkaluje ją w rasistowskim stylu, jak kiedyś Baracka Obamę.

Część trumpistów, z głównym propagandzistą telewizji Fox News Seanem Hannity na czele, napiętnowała już Harris jako ikonę liberalnej lewicy, która wraz z Bidenem narzuci Ameryce socjalizm i – osłabiając policję – doprowadzi do rozkwitu przestępczości. Inni zaatakowali ją, używając odwrotnego argumentu – kandydatka na wiceprezydentkę jest rzekomo zakładniczką Wall Street i innych korporacji, zwolenniczką nieskrępowanego globalizmu, odbierającego Amerykanom pracę. A jeszcze inni, jak popularny komentator Foxa Tucker Carlsson, ogłosili, że Harris to polityczka bez własnych poglądów, chorągiewka na dachu, więc nie można jej ufać.

Kobieta charyzmatyczna

To jak to jest?

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Zmienniczka"
Reklama