Świat

Rozświetlanie ciemności

Kongo: pamięć i rozliczenia

Ze ściąganej z Konga kości słoniowej w Europie robiono klawiatury, krucyfiksy, kule bilardowe i sztuczne zęby. Ze ściąganej z Konga kości słoniowej w Europie robiono klawiatury, krucyfiksy, kule bilardowe i sztuczne zęby. EAST NEWS
Félix Tshisekedi, prezydent Konga, dostał niedawno list z Brukseli. Jego nadawca, król Belgów Filip, wyraża w nim ubolewanie z powodu okrucieństw, jakie Afryce przyniósł kolonializm. Przyznaje, że rany jeszcze się nie zagoiły, i obiecuje debatę „w prawdzie i spokoju”.
Plakat przedstawiający wizytę belgijskiego króla Alberta I w Kongu, 1928 r.AKG/EAST NEWS Plakat przedstawiający wizytę belgijskiego króla Alberta I w Kongu, 1928 r.

Królewski list z Brukseli był w drodze 60 lat – Kongo uzyskało niezależność od Belgii 30 czerwca 1960 r. Żaden inny monarcha przed Filipem nie odniósł się jednak w tak bezpośredniej formie do kolonialnej przeszłości kraju. A historia związku Belgii z Kongiem liczy prawie 80 lat, przy czym przez pierwsze 30 ten afrykański kraj był prywatną własnością króla Leopolda II.

Dziś zamaskowani audytorzy belgijskiej historii zrzucają jego popiersia z cokołów, malują mu ręce na pomnikach czerwoną farbą i być może dlatego Filip nie wymienił w liście imienia prapradziadka.

Polityka 35.2020 (3276) z dnia 25.08.2020; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozświetlanie ciemności"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021