Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Podróż pod specjalnym nadzorem

Historia jednej podróży. Czeski skandal dyplomatyczny

Milosz Vystrczil Milosz Vystrczil EPA / PAP
Milosz Vystrczil, marszałek czeskiego senatu, odwiedzając Tajwan, za jednym razem podzielił rodaków, postawił się komunistycznym Chinom i zawstydził kilka zachodnich mocarstw.
Czescy analitycy twierdzą, że w globalnej polityce może to być znak wielkiej zmiany – pierwszy raz od lat ktoś odważył się postawić Pekinowi.Ann Wang/Reuters/Forum Czescy analitycy twierdzą, że w globalnej polityce może to być znak wielkiej zmiany – pierwszy raz od lat ktoś odważył się postawić Pekinowi.

Najpopularniejsze słowo w tajwańskich mediach brzmi teraz tak, że mieszkańcy wyspy nie są go w stanie wymówić. „Vystrczil” – to nazwisko marszałka czeskiego senatu, który dzięki jednej podróży dyplomatycznej przypomniał swoim rodakom i światu, co to znaczy kraj Václava Havla.

Milosz Vystrczil na Tajwan poleciał na początku września wbrew własnemu rządowi, premierowi, prezydentowi i sporej części opinii publicznej. Spędził tam sześć dni. Podróżowało z nim kilkudziesięciu czeskich polityków i biznesmenów.

Polityka 40.2020 (3281) z dnia 29.09.2020; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Podróż pod specjalnym nadzorem"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022