Świat

Swój Niemiec

NIEMCY: Manuel Sarrazin – zielony życzliwy biało-czerwonym

Sarrazin przestrzega swych rodaków, by w kontaktach z nowymi krajami Unii unikali tonu wyższości i pouczania. Sarrazin przestrzega swych rodaków, by w kontaktach z nowymi krajami Unii unikali tonu wyższości i pouczania. Reynaldo Paganelli/NurPhoto / Getty Images
Jeśli nad Wisłą były obawy, że wraz z Merkel odejdzie pokolenie Niemców rozumiejących wagę relacji z Polską, to przypadek Manuela Sarrazina powinien zadziałać uspokajająco.
Manuel SarrazinGrueneLVHH/Wikimedia Manuel Sarrazin

„Kropla drąży skałę?” – pytał w tytule jednej ze swych książek Władysław Bartoszewski. Gdy osiem lat temu, w czasie polsko-niemieckich konsultacji rządowych, Bartoszewski upomniał się o budowę w Berlinie pomnika polskich ofiar drugiej wojny światowej, nie doczekał się jednak konkretnej odpowiedzi.

Sprawa odżyła po tym, jak w 2017 r. z podobnym wezwaniem zwróciło się do Bundestagu kilkadziesiąt osobistości niemieckiego życia publicznego. Kolejny apel – sprzed roku – wyszedł już od samych parlamentarzystów.

Polityka 44.2020 (3285) z dnia 27.10.2020; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Swój Niemiec"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021