Świat

Prochy przyjaźni

Francja–Rosja, sojusz na prochach

Rycina z 1830 r. przedstawiająca śmiertelnie rannego generała Gudina w bitwie pod Walutyną. Rycina z 1830 r. przedstawiająca śmiertelnie rannego generała Gudina w bitwie pod Walutyną. Image State / EAST NEWS
Czy archeolog amator i zapomniany napoleoński generał mogą przywrócić francusko-rosyjski sojusz?
Odnaleziony w 2019 r. w Smoleńsku grób generała Gudina, bohatera Francji i przyjaciela Napoleona.Irina Kalashnikova/Sputnik/AFP Odnaleziony w 2019 r. w Smoleńsku grób generała Gudina, bohatera Francji i przyjaciela Napoleona.

Dom rodzinny Pierre’a Malinowskiego stoi na linii krwawych walk francusko-niemieckich z pierwszej wojny światowej. Tą wojną zajmował się jego ojciec, historyk wojskowości. To on pokazał chłopcu wykopaną z pobliskiego pola czaszkę żołnierza. Ojciec Pierre’a, urodzony we Francji, pochodził z rozległej rodziny Malinowskich, zamieszkującej po obu stronach przedwojennej granicy Polski i ZSRR. Rodzina była po części polska, po części rosyjska; w każdym razie ojciec zaszczepił w młodym Malinowskim sympatię do Rosji.

Polityka 51.2020 (3292) z dnia 15.12.2020; Świat; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Prochy przyjaźni"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Wielka Brytania była liderem szczepień. Więc co poszło nie tak?

Chociaż szczepi się rekordowo wielu młodych i rozważane jest wprowadzenie nakazu kłucia pracowników domów opieki, to wirus nie ustępuje. Wariant delta się szerzy, a Boris Johnson znów jest w ogniu krytyki.

Mateusz Mazzini
19.06.2021