Świat

Prochy przyjaźni

Francja–Rosja, sojusz na prochach

Rycina z 1830 r. przedstawiająca śmiertelnie rannego generała Gudina w bitwie pod Walutyną. Rycina z 1830 r. przedstawiająca śmiertelnie rannego generała Gudina w bitwie pod Walutyną. Image State / EAST NEWS
Czy archeolog amator i zapomniany napoleoński generał mogą przywrócić francusko-rosyjski sojusz?
Odnaleziony w 2019 r. w Smoleńsku grób generała Gudina, bohatera Francji i przyjaciela Napoleona.Irina Kalashnikova/Sputnik/AFP Odnaleziony w 2019 r. w Smoleńsku grób generała Gudina, bohatera Francji i przyjaciela Napoleona.

Dom rodzinny Pierre’a Malinowskiego stoi na linii krwawych walk francusko-niemieckich z pierwszej wojny światowej. Tą wojną zajmował się jego ojciec, historyk wojskowości. To on pokazał chłopcu wykopaną z pobliskiego pola czaszkę żołnierza. Ojciec Pierre’a, urodzony we Francji, pochodził z rozległej rodziny Malinowskich, zamieszkującej po obu stronach przedwojennej granicy Polski i ZSRR. Rodzina była po części polska, po części rosyjska; w każdym razie ojciec zaszczepił w młodym Malinowskim sympatię do Rosji.

Polityka 51.2020 (3292) z dnia 15.12.2020; Świat; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Prochy przyjaźni"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Prof. Łętowska kontra syndyk spółdzielni. Szykuje się ciekawy i ważny proces

Prof. Łętowska: Tu nie chodzi o tych 550 zł, których domaga się ode mnie syndyk. Chętniej dam trzy razy tyle na cele dobroczynne, niż pójdę jak baran ciągnięty na rzeź w procederze ułatwiającym różnym cwaniakom wzbogacanie się.

Violetta Krasnowska
20.10.2021