Świat

Naród ze spiżu

Czechy: Narodowe obalanie pomników

Odsłonięty w październiku w jednym z praskich parków pierwszy w Czechach pomnik cesarzowej Marii Teresy. Odsłonięty w październiku w jednym z praskich parków pierwszy w Czechach pomnik cesarzowej Marii Teresy. CTK / PAP
Czesi mają nową pasję: z zaskakującym zapałem przebudowują swoją historię, obalając jedne pomniki i stawiając nowe.
Praski pomnik marszałka Józefa Wacława Radecky’ego zniknął w 1919 r., teraz wróci z magazynu.Corbis/Getty Images Praski pomnik marszałka Józefa Wacława Radecky’ego zniknął w 1919 r., teraz wróci z magazynu.

Na leżącym tuż obok mostu Karola placu Malostranskym odbyło się niedawno kilkusetosobowe zgromadzenie. Zorganizowało je Stowarzyszenie Radecky Praga, które domaga się odbudowy pomnika marszałka Józefa Wacława Radecky’ego – jednego z czołowych dowódców cesarstwa austriackiego, pogromcy Napoleona. Inicjatorzy prawdopodobnie dopną swego i pomnik marszałka po ponad stu latach wróci na swoje miejsce.

Radecky (1766–1858) był Czechem urodzonym w Trzebnicy na południe od Pragi.

Polityka 51.2020 (3292) z dnia 15.12.2020; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Naród ze spiżu"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021