Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Żeński żywioł

Kobiety lepiej rządzą

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Dursun Aydemir/Anadolu Agency / Getty Images
Walkę z pandemią na całym świecie wygrywają przede wszystkim polityczne liderki. W nowym roku trzymajmy się więc kobiet, bo zginiemy.
Premier Islandii Katrín Jakobsdóttir.Thomas Stolte/ddp images/Forum Premier Islandii Katrín Jakobsdóttir.

Nieco ukradkiem pandemia zakwestionowała najważniejszy podział we współczesnej polityce – ten na populistów i liberałów. Prawdziwe znaczenie zyskał inny. Wszystkie państwa, które poniosły spektakularną klęskę w walce z covidem, rządzone są przez mężczyzn. A wszystkimi, które odniosły sukces, kierują kobiety – Finlandią, Niemcami, Nową Zelandią, Islandią, Norwegią, Tajwanem – albo kobiety są w nich głównymi epidemiolożkami, jak w Korei Południowej.

Okazało się, że kobiety w sytuacjach kryzysowych są szybsze i bardziej stanowcze. W odróżnieniu od mężczyzn potrafią połączyć zdecydowanie z empatią. Lepiej radzą sobie wtedy, gdy polityka staje się nieprzewidywalna, wielowymiarowa, niestandardowa – kryzysowa, a nawet multikryzysowa. Minęły czasy, gdy wojna i gospodarka były głównymi formatami uprawiania polityki. Teraz nie mniej istotne są polityka klimatyczna, ochrona zdrowia i wykorzystanie przez państwo nowych technologii. A we wszystkich tych dziedzinach kobiety polityczki radzą sobie lepiej.

Trump, Putin, Johnson i Bolsonaro robili głównie pandemiczne zamieszanie. Nie lepiej radzili sobie Macron, Conte (Włochy), De Croo (Belgia) czy Sánchez (Hiszpania). Niektórzy z nich zaczynali wręcz jako negacjoniści, żeby chwilę później sami się zarazić i zmienić zdanie. Prześcigali się w absurdalnych reakcjach na pandemię. Rekordy bił Aleksandr Łukaszenka, który najpierw mówił, że koronawirusa nie ma, bo on go nie widzi, a jeśli istnieje, to wystarczy się wódką zdezynfekować. Po czym oczywiście sam się rozchorował.

Staroroczne problemy za mężczyzn rozwiązywały kobiety, na czele z Angelą Merkel i szefową Komisji Urszulą von der Leyen w Unii Europejskiej oraz Nancy Pelosi, przewodniczącą Izby Reprezentantów USA, która inicjowała kolejne tarcze antykryzysowe.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Świat; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Żeński żywioł"
Reklama