Świat

Żeński żywioł

Kobiety lepiej rządzą

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Dursun Aydemir/Anadolu Agency / Getty Images
Walkę z pandemią na całym świecie wygrywają przede wszystkim polityczne liderki. W nowym roku trzymajmy się więc kobiet, bo zginiemy.
Premier Islandii Katrín Jakobsdóttir.Thomas Stolte/ddp images/Forum Premier Islandii Katrín Jakobsdóttir.

Nieco ukradkiem pandemia zakwestionowała najważniejszy podział we współczesnej polityce – ten na populistów i liberałów. Prawdziwe znaczenie zyskał inny. Wszystkie państwa, które poniosły spektakularną klęskę w walce z covidem, rządzone są przez mężczyzn. A wszystkimi, które odniosły sukces, kierują kobiety – Finlandią, Niemcami, Nową Zelandią, Islandią, Norwegią, Tajwanem – albo kobiety są w nich głównymi epidemiolożkami, jak w Korei Południowej.

Okazało się, że kobiety w sytuacjach kryzysowych są szybsze i bardziej stanowcze.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Świat; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Żeński żywioł"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021