Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Żeński żywioł

Kobiety lepiej rządzą

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Dursun Aydemir/Anadolu Agency / Getty Images
Walkę z pandemią na całym świecie wygrywają przede wszystkim polityczne liderki. W nowym roku trzymajmy się więc kobiet, bo zginiemy.
Premier Islandii Katrín Jakobsdóttir.Thomas Stolte/ddp images/Forum Premier Islandii Katrín Jakobsdóttir.

Nieco ukradkiem pandemia zakwestionowała najważniejszy podział we współczesnej polityce – ten na populistów i liberałów. Prawdziwe znaczenie zyskał inny. Wszystkie państwa, które poniosły spektakularną klęskę w walce z covidem, rządzone są przez mężczyzn. A wszystkimi, które odniosły sukces, kierują kobiety – Finlandią, Niemcami, Nową Zelandią, Islandią, Norwegią, Tajwanem – albo kobiety są w nich głównymi epidemiolożkami, jak w Korei Południowej.

Okazało się, że kobiety w sytuacjach kryzysowych są szybsze i bardziej stanowcze. W odróżnieniu od mężczyzn potrafią połączyć zdecydowanie z empatią. Lepiej radzą sobie wtedy, gdy polityka staje się nieprzewidywalna, wielowymiarowa, niestandardowa – kryzysowa, a nawet multikryzysowa. Minęły czasy, gdy wojna i gospodarka były głównymi formatami uprawiania polityki. Teraz nie mniej istotne są polityka klimatyczna, ochrona zdrowia i wykorzystanie przez państwo nowych technologii. A we wszystkich tych dziedzinach kobiety polityczki radzą sobie lepiej.

Trump, Putin, Johnson i Bolsonaro robili głównie pandemiczne zamieszanie. Nie lepiej radzili sobie Macron, Conte (Włochy), De Croo (Belgia) czy Sánchez (Hiszpania). Niektórzy z nich zaczynali wręcz jako negacjoniści, żeby chwilę później sami się zarazić i zmienić zdanie. Prześcigali się w absurdalnych reakcjach na pandemię. Rekordy bił Aleksandr Łukaszenka, który najpierw mówił, że koronawirusa nie ma, bo on go nie widzi, a jeśli istnieje, to wystarczy się wódką zdezynfekować. Po czym oczywiście sam się rozchorował.

Staroroczne problemy za mężczyzn rozwiązywały kobiety, na czele z Angelą Merkel i szefową Komisji Urszulą von der Leyen w Unii Europejskiej oraz Nancy Pelosi, przewodniczącą Izby Reprezentantów USA, która inicjowała kolejne tarcze antykryzysowe.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Świat; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Żeński żywioł"
Reklama