„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Jak zjednoczyć te stany

USA: Stany niezjednoczone

Żołnierze z karabinami, rozlokowani w korytarzach Kapitolu i polegujący na marmurowej posadzce pod popiersiami Ojców Narodu, bardziej przypominają relację z puczu w bananowej republice niż z posiedzenia Kongresu w Waszyngtonie. Żołnierze z karabinami, rozlokowani w korytarzach Kapitolu i polegujący na marmurowej posadzce pod popiersiami Ojców Narodu, bardziej przypominają relację z puczu w bananowej republice niż z posiedzenia Kongresu w Waszyngtonie. ABACA / PAP
Najstarsi Amerykanie nie pamiętają takiej prezydenckiej inauguracji. Bez tłumów na placu przed Kapitolem – zamienionym w koszary, bez paradnego przejazdu do Białego Domu i bez hucznych wieczornych balów. W Ameryce podzielonej na dwie części, które nie chcą mieć ze sobą nic wspólnego.
Prezydent Barack Obama i pierwsza dama Michelle Obama oraz wiceprezydent Joe Biden i jego żona Jill na schodach Kapitolu podczas przeglądu żołnierzy po zaprzysiężeniu Obamy, styczeń 2009 r.Marvin Joseph/The Washington Post/Getty Images Prezydent Barack Obama i pierwsza dama Michelle Obama oraz wiceprezydent Joe Biden i jego żona Jill na schodach Kapitolu podczas przeglądu żołnierzy po zaprzysiężeniu Obamy, styczeń 2009 r.

Podobna anomalia miała miejsce w 1801 r. – Tomasz Jefferson, spędziwszy noc w oberży nieopodal Kapitolu, rano się z niej wymeldował i ruszył na swoją inaugurację. Piechotą, ubrany jak zwykły obywatel. Żurnaliści raportowali, że nic w jego stroju ani zachowaniu nie wskazywało, że za kilkanaście minut zostanie trzecim prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Była to polityczna demonstracja – Jefferson uważał, że jego poprzednicy, Jerzy Waszyngton i John Adams, za bardzo rozbudowali rząd federalny, ściągali za duże podatki, za bardzo ingerowali w sprawy poszczególnych stanów i obywateli młodej republiki.

Polityka 4.2021 (3296) z dnia 19.01.2021; Świat; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak zjednoczyć te stany"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021