Świat

Szerpowie górą

Szerpowie idą w górę

Lokalni pomocnicy towarzyszyli zagranicznym eksploratorom najwyższych gór od XIX w., choć nie cieszyli się równym uznaniem. Lokalni pomocnicy towarzyszyli zagranicznym eksploratorom najwyższych gór od XIX w., choć nie cieszyli się równym uznaniem. Shutterstock
Ich kariera zaczyna się ciężko. Od dźwigania dziesiątek kilogramów na wysokościach. Ale może też zaprowadzić na szczyt ambicji i zamożności. Jeśli bogowie i pogoda pozwolą.
Lech Mazurczyk/Polityka

„Ustanowiliśmy historię dla ludzkości, dla Nepalu” – powiadomił świat „Nims” Purja 16 stycznia. On, urodzony na nepalskiej nizinie były żołnierz elitarnej jednostki Gurkhów, oraz grupa Szerpów weszli razem na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. – To moment dumy. Wszystkie nasze góry zostały najpierw zdobyte przez obcokrajowców, dlatego byliśmy zdeterminowani, aby tej zimy wejść na K2 – mówił Mingma Gyalje Sherpa, szef agencji Seven Summits Treks organizującej komercyjne wejścia.

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Świat; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Szerpowie górą"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021