Świat

Ostatni król Włochów

WŁOCHY: Klan Agnellich

Gianni Agnelli z żoną Marellą oraz dziećmi (pierwszy z lewej syn Edoardo) i wnukami, Turyn, 1986 r. Gianni Agnelli z żoną Marellą oraz dziećmi (pierwszy z lewej syn Edoardo) i wnukami, Turyn, 1986 r. Laurent Sola/Gamma-Rapho / Getty Images
Pogrążona w pandemii i kryzysie gospodarczym Italia z rozrzewnieniem wspomina złote czasy, gdy rządził nią – i Fiatem – Gianni Agnelli.
Giovanni Agnelli z kierowcą w Fiacie 8 HP, którym pojechali w pierwszym Giro d’Italia w 1909 r.Mondadori/Getty Images Giovanni Agnelli z kierowcą w Fiacie 8 HP, którym pojechali w pierwszym Giro d’Italia w 1909 r.

Poczta Włoska 12 marca wydała znaczek, który przypomina o stuleciu urodzin Gianniego Agnelliego. Ten zmarły prawie 20 lat temu ikoniczny przemysłowiec, przez trzy dekady szef koncernu Fiat, zasłużył sobie na niego jak nikt inny. Tak twierdzi włoski rząd, zleceniodawca znaczka, i przytłaczająca większość Włochów. Do obiegu trafi 300 tys. egzemplarzy ze słynnym zdjęciem Agnelliego na tle fabryki Fiata – turyńskiej Mirafiori. Angelli znalazł się w dobrym towarzystwie – w maju w ten sam sposób Poczta Włoska będzie celebrować 200 lat od śmierci Napoleona Bonaparte.

Polityka 13.2021 (3305) z dnia 23.03.2021; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatni król Włochów"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021