Świat

Obywatel solista

FRANCJA: Nowe pokolenie wstrząsa światem baletu

Nowe pokolenie wstrząsa światem baletu, a Marchand staje się rzecznikiem zmian. Nowe pokolenie wstrząsa światem baletu, a Marchand staje się rzecznikiem zmian. Eric Nehr/Madame Figaro / EAST NEWS
Autobiografia pierwszego tancerza Francji wywołała dyskusje o stanie francuskiej merytokracji. Hugo Marchand jest jej najwyższym osiągnięciem. Ale czy też wyrzutem?
Tu jako 17-latek, z Alice Catonnet, w „Szkicach baletowych”. Po morderczym egzaminie trafił prosto do opery.Sveeva Vigeveno/Gamma-Rapho/Getty Images Tu jako 17-latek, z Alice Catonnet, w „Szkicach baletowych”. Po morderczym egzaminie trafił prosto do opery.

To zjawiskowy artysta, rzadki ptak – mówią znawcy baletu. Hugo Marchand, gwiazda opery paryskiej, 27-letni tancerz, opublikował właśnie książkę pod tytułem „Dancer” (Tańczyć). Narobił sporo szumu we Francji i na świecie. To książka nie tyle o sztuce baletu, dyscyplinie elitarnej i trudnej, ile o wysiłku i karierze. Raczej dla czytelnika, który nigdy w operze nie był. Ale „Dancer” opowiada też o czymś więcej – o regułach życia i o przemianach współczesnej Francji, nie tylko artystycznej.

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Świat; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Obywatel solista"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021