Świat

Holandia na żądanie

HOLANDIA: Ochotnicze pogotowie aborcyjne

Amsterdam, protest przeciwko zakazowi aborcji w Polsce. Na plakacie ilustracja Marty Frej, która trafiła na okładkę POLITYKI. Amsterdam, protest przeciwko zakazowi aborcji w Polsce. Na plakacie ilustracja Marty Frej, która trafiła na okładkę POLITYKI. Oscar Brak/NurPhoto / Getty Images
Zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce spowodowało, że niderlandzkie kliniki przeżywają oblężenie. Dla wielu Polek to jak spotkanie z inną cywilizacją.
Protest pod Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie, 10 marca 2021 r.Andrzej Hulimka/Forum Protest pod Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie, 10 marca 2021 r.

I don’t speak Polish – mówi Alex, doktorantka bioinformatyki mieszkająca w Amsterdamie. Do kontaktu z Polkami używa głównie Google Translate. Ale po dwóch latach w aktywistycznej grupie Abortion Network Amsterdam (ANA), która pomaga w organizowaniu aborcji w niderlandzkich klinikach, Alex rozumie już po polsku często powtarzające się zdania: „jestem w 10. tygodniu ciąży”, „mój mąż przyjedzie ze mną”, „będziemy podróżować samochodem”.

Większość początkowych pytań – o koszt, dojazd, sam zabieg – się powtarza.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Holandia na żądanie"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001